Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Dom jak marzenie. W Magdalence
(2012-03-28)
Jak sprawić, aby z pozoru zwykły dom stał się zwracającym uwagę dziełem sztuki? Najlepiej rozpocząć współpracę z pracownią architektoniczną. Tak też zrobili właściciele działki w Magdalence. Architekci przygotowali dla nich projekt domu, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Ciekawe i innowacyjne rozwiązania pozwoliły odkryć typowy dom na nowo.

Przygotowany projekt zakłada powstanie domu stworzonego z poprzesuwanych względem siebie modułów znajdujących się jeden za drugim. Jak wyjaśnia architekt Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL, założeniem było stworzenie archetypicznego kształtu domu. - Wykorzystaliśmy pierwotne wyobrażenie o dom. Dzięki temu powstał typowy dom, który jednak zaskakuje swoją oryginalnością – dodaje.

Komunikacja możliwa jest przez środek budynku, który łączy ze sobą wszystkie kolejne bryły. Dzięki temu nie ma potrzeby wychodzenia na zewnątrz, aby dotrzeć do jego innej części. Ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie modułów. Bryły zostały ustawione tak, aby w naturalny sposób stworzyć przestrzeń pod tarasy. W ten sposób powstały trzy niezależne od siebie tarasy. Pierwszy z nich znajduje się tuż przy wejściu do domu tworząc nietypowy plac wejściowy. Drugi znajduje się przy części kuchennej, stanowiąc swego rodzaju przedłużenie kuchni. Na trzeci taras prowadzi z kolei bezpośrednie wyjście z salonu.

Na szczególną uwagę zasługują elewacje boczne w miejscach, gdzie rozsunięto bryły. Do ich wykonania zastosowano profilit, czyli rodzaj szkła profilowego w kształcie ceownika, dzięki któremu możliwe jest stworzenie ciekawych i nietypowych rozwiązań architektonicznych. Elewacje wykonane z profilitu pozwalają na budowę ścian zewnętrznych bez konieczności użycia dodatkowych słupów konstrukcyjnych.

- Materiał ten przepuszcza światło za dnia do wnętrza budynku, jednocześnie nie dając osobie z zewnątrz wglądu do środka pomieszczenia. Nocą natomiast tworzy efekt świecącego lampionu – zaznacza Rafał Gudziąż. Dodatkowo profilit jest niezwykle trwały oraz odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy deszcz.

Wszystkie moduły zaprojektowanego domu zostały podzielone na parter oraz pierwsze piętro. Na parterze pierwszego modułu znalazł się garaż na dwa samochody, natomiast na wyższej kondygnacji zaplanowano przestronną sypialnię wraz z garderobą i łazienką. Główne wejście do domu znajduje się przy drugim module. W jego wnętrzu znajdują się pomieszczenia techniczne, łazienka, klatka schodowa oraz druga garderoba. Z kolei na parterze trzeciego modułu rozplanowano przestrzenną kuchnię z wyjściem prowadzącym na jeden z tarasów. Piętro zajęła zaś sypialnia. W ostatnim module na piętrze również rozlokowano sypialnię, a na parterze - rozległy salon.

Jednakże zewnętrzny obraz domu to nie wszystko. Aby także wnętrza tworzyły ciepłą i przytulną atmosferę, ważny jest odpowiedni dobór mebli i dodatków. Ciekawą ofertę niesztampowych mebli charakteryzujących się wyjątkowym wzornictwem ma swojej ofercie sklep Gacca (www.gacca.pl). Można tu znaleźć nietypowe szafki, przestronne łóżka czy też charakteryzujące się ciekawymi kształtami regały i komody.

Kontakt dla mediów:
CorePR
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl