Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Windy z oświetleniem LED coraz popularniejsze w Polsce
(2012-08-15)
schindler.jpg
 
Moda na energooszczędne rozwiązania już dawno dotarła do branży budowlanej, a tym samym do branży dźwigowej. Nowoczesne windy od swoich poprzedniczek różnią się między innymi bezreduktorowym napędem oraz innowacyjnymi systemami sterowania. Ostatnio coraz popularniejsze jest także oświetlenie kabin w technologii LED.

Energooszczędność to, obok komfortu użytkowania i bezpieczeństwa, najważniejsza cecha, jaką powinny spełniać dźwigi osobowe. Producenci wind prześcigają się więc w prezentowaniu nowych technologii zwiększających sprawność energetyczną i oszczędność dźwigów.

W ofercie firm produkujących dźwigi pojawia się coraz więcej energooszczędnych rozwiązań. Zaczynając od dźwigów z bezreduktorowym napędem, a na nowoczesnych systemach sterowania - jak Miconic 10 czy Schindler ID - kończąc. To właśnie innowacje stosowane w produkcji dźwigów pozwalają zaoszczędzić najwięcej energii.

W obniżaniu zużycia energii pomóc może także efektywne sterowanie oświetleniem dźwigu, na przykład poprzez automatyczne wygaszanie światła w pustej kabinie. Producenci idą jeszcze dalej i coraz częściej montują w kabinach oświetlenie w technologii LED. Jak wyjaśnia Adrian Breś, doradca techniczny z Schindler Polska, doskonale nadaje się ono m. in. do montażu w dźwigach osobowych i towarowych przy okazji przeprowadzanych modernizacji tych urządzeń. - Zastępuje przestarzałe świetlówki - dodaje.

Swoją popularność oświetlenie ledowe zawdzięczają przede wszystkim niskiemu zużyciu energii – mniejszemu o ponad 50% - oraz swojej żywotności, która jest przynajmniej o połowę dłuższa. Panele w tej technologii, bez wymiany, mogą świecić w windzie minimum 50 tysięcy godzin, podczas gdy tradycyjne żarówki jedynie kilkaset. Godna uwagi jest również zwiększona odporność na intensywne użytkowanie oraz na uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno w kabinie dźwigu.

Ogromną zaletą tego typu oświetlenia jest także jego wszechstronność. Zarówno panele, jak i żarówki LED wykorzystują diody elektroluminescencyjne, pozwalające na dowolną aranżację oświetlenia kabin dźwigowych. Dzięki temu winda, w której zastosowano oświetlenie w tej technologii może być nie tylko energooszczędne, ale także efektowne. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie na przykład szwajcarski producent dźwigów i chodników ruchomych, firma Schindler.

Z roku na rok rośnie liczba wprowadzanych rozwiązań energooszczędnych w dźwigach, w tym wymiana oświetlenia. Stosowane unowocześnienia odpowiadają światowym standardom, kładąc szczególny nacisk na rozwiązania ekologiczne. Jednocześnie dają szerokie pole do popisu dla projektantów oraz spełniają indywidualne wymagania klientów.
 
LED.jpg

 
***
Schindler Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu szwajcarskiego Schindler, z którego urządzeń dziennie korzysta przeszło miliard ludzi na całym świecie. Na polskim rynku Spółka obecna jest od 1914 roku. Jest liderem w produkcji wind, schodów i chodników ruchomych. Produkty Schindlera wykorzystywane są w kluczowych projektach infrastrukturalnych, biurowcach oraz osiedlach mieszkaniowych na terenie całego kraju. Urządzenia marki Schindler charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań.
 
 
Kontakt dla mediów:
CorePR
Andrzej Miś                          
andrzej.mis@corepr.pl         
 
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl