Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Znamy 10 finalistów konkursu Schindler Award 2012
(2012-11-09)
schindler.jpg
 
Znamy 10 finalistów konkursu Schindler Award 2012

Tegoroczna edycja Schindler Award, jednego z najważniejszych konkursów dla młodych architektów w Europie, powoli dobiega końca. Znamy już listę dziesięciu projektów nominowanych do nagrody głównej. Zwycięzca zostanie wyłoniony 7 grudnia.


Po raz pierwszy w historii konkurs Schindler Award odbywa się w stolicy Szwajcarii, Bernie. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie nowej koncepcji urbanistycznej zaniedbanego fragmentu berneńskiego Starego Miasta. Jako że teren wybrany przez organizatorów konkursu cechuje niespójność, brak ułatwień dla osób niepełnosprawnych oraz architektoniczny chaos, studenci architektury naprawdę mogli się wykazać. 

Wszyscy uczestnicy musieli opracować zupełnie nowy plan organizacji przestrzennej kwartału berneńskich ulic.  Organizatorom konkursu zależało na lepszym wykorzystaniu terenu oraz zagęszczeniu zabudowy w wytyczonym obrębie. Okolica miała już jednak swój specyficzny charakter. W jej obręb wchodzi bowiem między innymi Muzeum Sztuk Pięknych, parking oraz ruchliwy most kolejowy. Arterię okala też kolorowe centrum kultury. Projekty musiały zatem uwzględniać wyjątkowość dzielnicy.

Jury konkursu wyłoniło właśnie spośród 113 projektów z całej Europy dziesięć najlepszych, które powalczą o nagrodę główną. Wśród nominowanych przeważają studenci z Niemiec, ale w gronie szczęśliwców znaleźli się również Szwedzi, Belgowie oraz Szwajcarzy i Hiszpanie. W ścisłym finale tegorocznej edycji konkursu zabrakło niestety studentów z Polski, którzy w poprzednich latach zajmowali wysokie pozycje.

Rozstrzygnięcie konkursu Schindler Award nastąpi 7 grudnia 2012, kiedy to poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji. Oprócz nagrody głównej zostaną także przyznane wyróżnienia pieniężne dla pięciu najlepszych finalistów. Jak co roku firma Schindler nagrodzi również trzy europejskie uczelnie architektoniczne, które kształcą najlepszych specjalistów w dziedzinie architektury.

Każda kolejna edycja konkursu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem branży architektonicznej. Cel przedsięwzięcia również pozostaje niezmienny. Młodzi architekci uczą się sztuki projektowania przestrzeni bez barier, przyjaznej dla wszystkich użytkowników i mieszkańców. Z kolei zaprojektowana na nowo, przemyślana i spójna infrastruktura miejska może trwale zmienić oblicze największych europejskich miast.***
Schindler Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu szwajcarskiego Schindler, z którego urządzeń dziennie korzysta przeszło miliard ludzi na całym świecie. Spółka na polskim rynku działa od 1928 roku, jest liderem w produkcji wind, schodów i chodników ruchomych. Produkty Schindlera wykorzystywane są w kluczowych projektach infrastrukturalnych, biurowcach oraz osiedlach mieszkaniowych na terenie całego kraju. Urządzenia marki Schindler charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań.
 


Kontakt dla mediów:
CorePR
Andrzej Miś                          
andrzej.mis@corepr.pl         
 
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl