Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Tym razem niemieccy architekci górą
(2013-02-08)

schindler.jpg

Tym razem niemieccy architekci górą

Tegoroczny finał konkursu dla młodych architektów - Schindler Award 2012 zdominowały zespoły z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi zdobyli pierwszą i drugą nagrodę. W konkursie liczny udział brali także Polacy.

Gala finałowa organizowanego w Szwajcarii konkursu odbyła się 7 grudnia w Bernie. Pierwszą nagrodę zdobyła trójka utalentowanych, niemieckich architektów z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie – Christopher Ruhri, Thomas Buser oraz Stefan Gant.

Tuż za nimi, z drugą nagrodą, uplasowało się kolejnych trzech studentów tej samej uczelni. Z kolei wyróżnienie dla najlepszego wydziału architektonicznego wśród szkół wyższych trafiło do belgijskiego uniwersytetu w Gandawie.

Laureatów organizowanego przez szwajcarską firmę Schindler konkursu wyłoniono spośród ponad tysiąca studentów z całej Europy. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie przedstawić projekt rewitalizacji zaniedbanej części berneńskiego starego miasta. Teren oczekujący na aranżację znacząco odstaje od sąsiadujących z nim zabytkowych uliczek i budowli z XV wieku. W pobliżu mieści się Muzeum Sztuk Pięknych, obskurny parking, a nieopodal biegnie most kolejowy. Po drugiej stronie ulicy działa natomiast punkt leczniczy dla narkomanów oraz offowe centrum kultury.

Studenci mieli więc możliwość stworzenia zupełnie nowej, przyjaznej mieszkańcom i estetycznej przestrzeni miejskiej. Wśród uczestników znalazło się liczne grono Polaków.  Dla przykładu, na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem profesor Ewy Kuryłowicz powstała – zgłoszona na konkurs – interesująca praca magisterska dwojga studentów. Anna Dobek i Mateusz Wójcicki wraz z promotorką przygotowali własny projekt aranżacji przestrzeni w Bernie. Polacy inspirowali się przede wszystkim kontrkulturą oraz   problemami wykluczonych społecznie, uzależnionych ludzi.

Tym razem w Schindler Award  polski projekt nie zwyciężył, ale mamy nadzieję, że liczny udział przyszłych architektów z Polski zaowocuje w przyszłości podczas kolejnych edycji konkursu.


***
Schindler Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu szwajcarskiego Schindler, z którego urządzeń dziennie korzysta przeszło miliard ludzi na całym świecie. Spółka na polskim rynku działa od 1928 roku, jest liderem w produkcji wind, schodów i chodników ruchomych. Produkty Schindlera wykorzystywane są w kluczowych projektach infrastrukturalnych, biurowcach oraz osiedlach mieszkaniowych na terenie całego kraju. Urządzenia marki Schindler charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań.

Kontakt dla mediów:
CorePR
Andrzej Miś                          
andrzej.mis@corepr.pl         
 
Oliwia Sokołowska
oliwia.sokolowska@corepr.pl