Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jakie meble do pokoju dziecięcego?
(2013-08-12)

Gdy dziecko przychodzi na świat, wiele się zmienia w życiu rodziców. Musi też zmienić się mieszkanie młodej rodziny. Gdy nie ma odpowiednich warunków lokalowych, niemowlę trzeba „zainstalować” w pokoju rodziców. Musi to być przytulny kącik, z dala od telewizora. Minimum, jakie maleństwu potrzeba, to łóżeczko, przewijak i szafka na dziecięce ubranka, kosmetyki itp.

Gdy dziecko jest większe, wzrastają jego wymagania. Ideałem dla kilkulatka jest samodzielny pokój, który jest jednocześnie bawialnią i sypialnią. Dwu – trzylatek powinien już opuścić łóżeczko ze szczebelkami, gdyż tam już zwyczajnie robi się za ciasno. Dziecko potrzebuje łóżka dostosowanego do jego rozmiarów, oczywiście z zapasem na kilka najbliższych lat. Dla dzieci młodszych łóżeczka mają jeszcze zabezpieczenia, by podczas snu maluch nie spadł na podłogę. Kolejnym niezbędnym meblem są szafki, które pomieszczą „majątek” brzdąca. Musi się w nim znaleźć dużo miejsca na zabawki. Tak więc regalik czy komódki z pojemnymi szufladami są niezbędne, by w pokoju zachować porządek.

Kolejnym meblem, bez którego trudno dziecku funkcjonować, to stolik dostosowany do jego wzrostu. Do tego trzeba dopasować krzesełko czy fotelik z podnoszonym siedzeniem. W pokoju dziecięcym nie powinno być zbędnych mebli, bo dziecko dużo czasu spędza na podłodze, bawiąc się kolkami, samochodzikami czy lalkami.

Gdy sześciu- czy siedmiolatek rozpoczyna naukę w szkole, pora na zmianę aranżacji pokoju. Teraz główną rolę będzie odgrywać wygodne biurko i odpowiednie krzesło. Należy je starannie dobierać, by dziecko mogło zachować prawidłową postawę ciała. Oczywiście, zostawiamy sporo miejsca na podłodze, bo uczeń też potrzebuje zabawy.

By dziecko dobrze się czuło w swoim pokoju, należy zadbać też o elementy dekoracyjne. Wesoły kolor ścian, które można dodatkowo ozdobić zabawnymi rysunkami, barwne firanki, wystawa dziecięcych rysunków podkreślą charakter młodego lokatora.

Dziecko wyrasta z mebli jak z ubrania. Gdy minie kolejnych kilka lat, pora na ponowne przemeblowanie.