Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Zalety rolet
(2013-12-03)
W każdym domu stosowane są rozmaite sposoby na zasłanianie okien. Jest to bardzo ważne, ponieważ w taki sposób domownicy zapewniają sobie komfort prywatności. Na rynku istnieje bardzo wiele sposobów, dających taką możliwość. Jednym z nich są rolety. To produkt wykonany z materiału, który montowany na oknie, daje możliwość opuszczenia rolety i podniesienia jej, wedle własnego uznania.

W sklepach można kupić rolety zarówno bardziej skomplikowane z prowadnicami, jak i proste, które montuje się dosłownie na oknie, przy pomocy klamry z taśmą przylepną, nakładanej na ramę okienną.

Inny typ, w jakim można je nabyć, to rolety z prowadnicą w kasecie PCV. Różnica pomiędzy jednym typem a drugim jest taka, że ta zwykła, nakładana na okno ma plastikowy łańcuszek, którym się kieruje, by ją opuścić lub podnieść. Roleta z prowadnicą posiada mini magnesy, które same w odpowiednim ułożeniu podniosą ją bez konieczności samodzielnego przesuwania sznurka.  Montuje się ją na ramie okiennej, przy pomocy wkrętów. Jest to sposób bardziej skomplikowany, ponieważ trzeba rozwiercić otwory, by wmontować prowadnice.

Która z nich jest lepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ i jedna i druga ma cechy, bardzo przydatne poszczególnym użytkownikom. Bez wątpienia rolety z prowadnicami są łatwiejsze w użytkowaniu, gdyż uwalniamy sznurek i roleta unosi się w górę tylko przy pomocy mechanizmu. Druga opcja rolet jest zaś niezwykle prosta w montażu i na każdym oknie bez większego problemu można ją założyć czy w odpowiednim momencie zdjąć.  Mechanizm rolet zwykłych przypomina zębatkę, w której umieszczone są poszczególne paciorki sznurka. Pociągając za ów sznurek, wprawiamy w ruch zębatkę, do której przymocowana jest rurka, nawijająca roletę. W przypadku uszkodzenia zębatki, czy jakiegokolwiek elementu rolety, wystarczy zakupić części zamienne i samodzielnie wymienić zębatki i sznurek, które zwykle są w komplecie. Rolety wykonane są z materiału z dodatkiem teflonu, co powoduje, że utrzymanie ich w czystości i dobrym stanie nie sprawia żadnych problemów.