Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jak stworzyć unikalny klimat w SPA?
(2014-08-08)

Doskonały klimat gwarantujący spokój, poczucie świeżości oraz niczym nieskrępowany wypoczynek wymaga odpowiedniej oprawy i dekoracji. Jak zatem stworzyć odpowiednią atmosferę w ośrodku SPA oraz jakimi elementami się posiłkować, aby otrzymać możliwie najlepszy efekt?

Architektura i aranżacja przestrzeni

Zaawansowany rynek turystyczny oraz stale rozwijająca się oferta usług w zakresie SPA i wellness sprawiają, że w zasadzie każdy hotel pragnący utrzymać się na rynku musi posiadać własną, niepowtarzalną strefę odnowy biologicznej. Tworząc ciekawe hotelowe wnętrza, nie sposób zapomnieć o profesjonalnie przygotowanej strefie SPA, której zadaniem będzie zapewnienie pełnego komfortu i przywrócenie sił witalnych wszystkim, którzy zapragną skorzystać z proponowanych zabiegów.

Niewątpliwie każda strefa SPA i wellness powinna być odzwierciedleniem harmonii i zrównoważonego życia. Tę filozofię powinny oddawać także architektura przestrzeni oraz jej wystrój. Niezwykle istotne jest łagodne przejście ze strefy hotelowej do sfery relaksu i wypoczynku. Spokój i równowaga kształtów oraz styl aranżacji wnętrza nawiązujący przeważnie do prostoty stylistyki Wschodu połączony z detalami nowoczesnego wnętrza sprawiają, że wzrok oraz cały umysł powinny ukierunkowywać się głównie na relaks i wypoczynek.

Doskonale w pojęcie harmonii i zrównoważonego rozwoju pielęgnowanego przez zabiegi SPA i wellness wpasowuje się obecność roślin, które wpływają korzystnie na warunki wilgotnościowe i atmosferyczne w pomieszczeniach, tworząc szczególny mikroklimat, poza tym kontakt z naturą wpływa kojąco na naszą psychikę.

Myśląc zatem o aranżacji wnętrza, warto zadbać o ten aspekt. Ciekawą propozycją wydaje się być zielona ściana. Jest to specjalna konstrukcja przymocowana do ściany lub w innej wersji sama stanowiąca ściankę działową, na której posadzone są rośliny. Wykorzystanie pionowej powierzchni pozwala stworzyć niezwykły, zaskakujący, wielobarwny obraz z żywych roślin – również tych kwitnących. Zielona ściana posiada swój system nawadniania oraz wymaga dodatkowego doświetlania, ale uzyskany efekt jest wspaniały. Dzięki temu klienci mają niemal na wyciągnięcie ręki „wertykalny ogród” dający poczucie bliskości natury, stanowiący też modny i nowoczesny element wystroju. Jak wygląda taka ściana, można zobaczyć na stronach firm, które projektują i wykonują zielone ściany, np. www.phu-adviser.pl.

Dodatki i rytuały

Strefa SPA i wellness to nie tylko architektura oraz wystrój wnętrza. Są one wprawdzie elementami, z którym klient styka się na samym początku, ale podstawą strefy odnowy biologicznej są wszelkiego typu dodatki oraz rytuały (źródło: http://spainspirations.pl/category/strefa-specjalisty/terapie-i-rytualy/page/2/).

W ofercie stref SPA wszystkie zabiegi prowadzą do zharmonizowania umysłu z ciałem, wyciszenia oraz wszechogarniającego relaksu i wypoczynku. Winny zatem być związane z odwiecznym cyklem natury i oddziaływać na ludzki mózg poprzez 5 zmysłów. Tak holistyczne spojrzenie na człowieka sprawia, że wychodzi on z zabiegów wypoczęty i zrelaksowany, z większym dystansem do siebie, świata i otaczających go wydarzeń.

spa.jpg
(fot. shutterstock)