Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Czy program MdM faktycznie przekłada się na sprzedaż mieszkań?
(2014-08-20)

Program MdM wzbudza powszechne kontrowersje już od momentu, w którym został wprowadzony. Miał on zastąpić „Rodzinę na swoim”, który sam w sobie był dobrym pomysłem rządu. Dlatego ludzie nieufnie podchodzili do nowego pomysłu, w końcu po co zmieniać to, co już jest dobre?

Poza tym wielu ekspertów uważało, że MdM wpłynie negatywnie na rynek nieruchomości i umożliwi państwu zbyt dużą ingerencję. Czy to prawda?

Wpływ programu MdM na sprzedaż mieszkań

Gdy program MdM miał zostać wprowadzony, wielu maklerów wychodziło z założenia, że relatywnie niewielka liczba młodych osób zdolnych do zdobycia tego typu dotacji sprawi, iż program nie wywoła większych zmian na rynku nieruchomości. W 2013 roku ekonomiści stwierdzili, że wszystkie wymogi i limity nowego programu sprawiają, że potencjalnych beneficjantów projektu będzie ledwie garstka. Taka niewielka liczba nowych klientów nie jest w stanie wywołać większego poruszenia na rynku nieruchomości.

Rozumowanie to jednak okazało się błędne. Nieustanne zmiany, jakie wprowadzał rząd w programie doprowadziły w końcu do sytuacji, w której liczba potencjalnych beneficjentów uległa zwiększeniu. W niedługim czasie okazało się, że program MdM faktycznie przekłada się na sprzedaż mieszkań. Raporty z początkowego okresu istnienia Mieszkania dla Młodych wskazują na sytuacje odwrotną do tej, którą przewidywali maklerzy. Według Forbesa wprowadzenie MdM nie tylko podniosło ceny mieszkań w porównaniu z rokiem poprzednim o 4-6 proc. W dodatku na rynku pojawiło się wielu nabywców, którzy wspierani przez MdM, są w stanie oferować mieszkania w znacznie niższych cenach (źródło: http://www.forbes.pl/rynek-nieruchomosci-ukraina-kredyty-mieszkania-i-mdm,artykuly,173284,1,1.html)

Sekret programu

Ciekawą informację podaje portal WGN, którego redakcja postanowiła przeanalizować, co wpływa na poziom zależności rynku nieruchomości od MdM. Okazuje się, że MdM „nagina” ceny w o wiele większym stopniu w miejscach, gdzie limity cenowe są bliskie stawkowym rynkowym. Oznacza to tyle, że bardzo duża liczba osób jest w stanie dostać się do programu. Miastami, które najbardziej wpisują się w tę kategorie są Poznań oraz Gdańsk.

Podsumowując, Mieszkanie dla Młodych niewątpliwie wpływa na rynek nieruchomości. Jego wpływ jest jednak w głównej mierze zależny od tego, w jaki sposób limity cenowe programu współgrają z panującymi w danym miejscu stawkami rynkowymi. Więcej na temat tej problematyki można przeczytać na stronie Pajo Sp. z o.o.

 

mdm.jpg
(fot. shutterstock)