Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Co znaczy mieszkać oryginalnie?
(2014-08-28)

Oryginalne mieszkanie nie musi być wcale drogie, ani szczególnie luksusowe czy nowoczesne. Ma za to odzwierciedlać nietuzinkowy gust jego właściciela. I nie ma tu znaczenia, czy budynek w którym mieszka był kiedyś fabryką, dworcem kolejowym, czy nawet kościołem.

Oryginalne mieszkanie to przede wszystkim mieszkanie nietypowe. W wielu krajach Europy mieszkania znajdują się w byłych budynkach dworca kolejowego, czy nawet kościoła. W Anglii, czy Belgii, spotkać można budynki mieszkalne, które kiedyś były kościołami lub kaplicami. Takie budownictwo pozwala na ciekawą aranżację wnętrza, przy wykorzystaniu oryginalnych, pozostawionych elementów, jak wielkie łukowate okna, czy zdobienia witrażowe.

Co ciekawe, kościoły bywają przerabiane także na kluby, czy hostele. Jeden z najpopularniejszych londyńskich klubów nocnych nazywa się „ The Church” i mieści się w dawnym kościele. Podobnie w Edynburgu – „Belford Hostel” to przerobiony budynek kościoła. Ze względu na lokalizację w centrum miasta, niskie ceny i klimatyczny wystrój, miejsce to jest szczególnie oblegane przez turystów. Podobnie na drugie życie liczyć mogą także budynki dworca PKP. W Polsce przykładem może być warszawska kinokawiarnia „Stacja Falenica”.

Największą popularnością w naszym kraju cieszą się zdecydowanie mieszkania w industrialnej przestrzeni, jak na przykład stara fabryka. Lofty, bo o nich mowa to stylowe apartamenty w pofabrycznych budynkach. Określenie to zostało zapożyczone z języka angielskiego i oznacza strych, poddasze. Idealnie więc oddaje klimat przestronnych mieszkań, powstających po adaptacji dawnych fabryk i innych obiektów poprzemysłowych. Moda na mieszkanie w lofcie narodziła się w latach 60. ubiegłego stulecia, w dzielnicy SoHo na nowojorskim Manhattanie. Miejsca takie przyciągają ludzi, którzy marzą o oryginalnym lokum. Doskonałym przykładem na wykorzystanie takiego budownictwa jest łódzka Manufaktura, Centrum Praskie Koneser w Warszawie, czy też poznański Stary Browar, który stanowi połączenie galerii handlowej z hotelem i apartamentami.

- Z kolei na krakowskim rynku pierwszeństwo w tym temacie wiedzie Podgórze, gdzie ludzie nie tylko wynajmują pomieszczenia pod mieszkania, ale również pod stylowe i nowoczesne biura – mówią agenci Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie. – Trafia do nas sporo zapytań o oferty dotyczące loftów lub potencjalnych miejsc, w których takie mieszkanie można stworzyć – zaznaczają.

Krótko mówiąc, by znaleźć oryginalne mieszkanie niekoniecznie trzeba budować nowoczesny dom pod miastem. Wystarczy odrobina kreatywności i nawet surowa, industrialna przestrzeń może zamienić się w klimatyczne mieszkanie.

mieszkac_oryginalnie.jpg

Zdjęcie:Mieszkanie w lofcie to marzenie wielu osób. Styl, przestrzeń i prestiż, to najważniejsze zalety takiego lokalu

Foto: homedsgn.com