Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Szczelny i trwały dach – z czego powinien być wykonany?
(2014-10-04)

Dach powinien zostać wykonany w taki sposób, by właściciel domu nie musiał się o niego martwić przez kilka kolejnych dekad. Co jednak decyduje o trwałości dachu i czym kierować się przy wyborze materiału na pokrycie?

Trwałość dachu a warunki atmosferyczne

Za najtrwalszy materiał do wykańczania dachu uważa się dachówki ceramiczne. Jest w tym sporo prawdy, bo potrafią znieść bardzo wiele, o czym świadczy chociażby ich okres gwarancyjny, który może wynosić nawet do 50 lat. Ale nie można zapominać o otoczeniu, w którym dom będzie funkcjonował. W górach, gdzie trzeba się mierzyć z częstymi i obfitymi opadami śniegu, należy wybrać materiał dobrze znoszący takie obciążenia – do wyliczeń stosuje się parametry określone w normie PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1 (http://www.gunb.gov.pl/pliki/snieg_komunikat.html#3). Z kolei nad morzem dobrze zamontowane dachówki nie będą poderwane nawet przez porywiste wiatry. Szczelność dachu zależy też od ułożenia dachówek – powierzchnia dachówki zakrytej przez sąsiedni element nie może być zbyt mała.

Jak dobrać materiał?

W przypadku tradycyjnych dachów (ich kąt nachylenia waha się w przedziale 30°-45°), które nie są narażone na ekstremalne warunki pogodowe, najtrwalszym pokryciem będzie dachówka ceramiczna albo betonowa. Tego typu materiał dobrze znosi zmiany temperatury i jest skutecznym zabezpieczeniem przed opadami oraz wiatrem. W przypadku blachy o trwałości dachu decyduje stalowy rdzeń, którego grubość nie może być mniejsza niż 0.5 mm, oraz warstwa cynku (min. 20 mikronów). Jeśli blachodachówka ma przetrwać więcej niż jedną dekadę, powinna być pokryta dodatkowymi powłokami ochronnymi, które zwiększają jej wytrzymałość. Najtrwalsze są blachy miedziane, dobrymi parametrami wyróżniają się też aluminiowe oraz cynkowo-tytanowe. Pokrycia bitumiczne są stosunkowo nietrwałe (wytrzymują około 10 lat), ale wiele zależy od ich jakości oraz technologii montażu.

Uwaga na izolację

– Dach nie będzie ani trwały, ani szczelny, jeśli technologia montażu nie będzie dobrana do rodzaju materiału – podkreśla Radosław Ładyko z firmy Dachlux. – To oznacza, że musi być wykonany przez ekipę dekarską z doświadczeniem i dającą gwarancję na wykonanie pokrycia. Miejsca szczególnie narażone na wilgoć (np. komin) muszą być starannie zabezpieczone, należy też uważać na powłoki izolacyjne – wystarczy niewielkie uszkodzenie membrany dachowej, by straciła ona swoje właściwości. Pod żadnym pozorem nie może dojść do zawilgocenia więźby dachowej, w przeciwnym razie dach bardzo szybko będzie wymagał generalnego remontu.


 (fot. shutterstock)