Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
5 argumentów przemawiających za oknami dachowymi
(2014-11-20)

Gdy rozważamy budowę lub adaptację poddasza, pojawia się pytanie, jakiego rodzaju okna wybrać: pionowe, umieszczone w ścianach szczytowych, czy może dachowe, instalowane w połaci dachu. Zdaniem ekspertów istnieją ważkie argumenty przemawiające za tymi ostatnimi.

architekciwpolsce.jpg

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stosunek powierzchni okien w pomieszczeniach mieszkalnych do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Wartość taka zapewnia, że do wnętrza zostanie wpuszczona odpowiednia ilość światła dziennego.

Właściwe oświetlenie

W przypadku okien pionowych osiągnięcie wskazanej proporcji jest często po prostu niemożliwe, gdyż albo ściana szczytowa ma zbyt małą powierzchnię, albo też dane pomieszczenie do niej nie przylega. Wówczas tylko okno połaciowe zapewni jasne i widne wnętrze. Warto też pamiętać, że okna dachowe – ze względu na swoje nachylenie – przepuszczają prawie dwa razy więcej światła niż okna o tej samej powierzchni usytuowane w ścianach szczytowych.

Wygodna aranżacja

Z zapewnieniem odpowiedniej ilości światła bezpośrednio wiąże się inna zaleta okien dachowych. Planując pokój na poddaszu, warto bowiem umieścić okna połaciowe dokładnie tam, gdzie będą one najbardziej potrzebne. W kuchni jedno znajdzie się nad blatem kuchennym, aby światło dzienne dobrze oświetlało powierzchnię roboczą, w jadalni – nad stołem, przy którym zbierają się domownicy, w gabinecie – nad biurkiem. W niedużej łazience sprawdzi się duże okno dachowe, w przestronnym pokoju – kilka mniejszych rozłożonych równomiernie. Przykłady można by mnożyć, ale zasada jest jedna – światło dociera tam, gdzie chcemy, a otwór okienny nie przeszkadza nam w urządzaniu pomieszczeń i ustawieniu mebli. A gdy wieczorem chcemy mieć w domu ciemność, możemy po prostu zasunąć rolety.

Estetyka

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że producenci okien dachowych dostarczają wyroby cechujące się wysokimi walorami estetycznymi. Panoramiczne okna bardzo efektownie prezentują się w pokojach dziennych, zapewniając piękne widoki na okolicę. Duże okno w salonie daje wrażenie przebywania na słonecznym tarasie w letni dzień. Dzięki umieszczonemu w sypialni oknu dachowemu w bezchmurną noc można podziwiać gwiaździste niebo. Gdy widoki na zewnątrz budynku nie są natomiast zbyt ciekawe, należy zdecydować się na kilka mniejszych okien i przysłonić je eleganckimi roletami wewnętrznymi.

Duży wybór

Wygoda aranżacji i swoboda rozwiązań estetycznych są możliwe dzięki temu, że obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór rozmiarów i rodzajów okien dachowych. Na przykład producent okien dachowych Velux oferuje standardowe okna w rozmiarach od 55x78 cm do 114x140 cm. Okna panoramiczne mają wymiary nawet 134x140 cm. Produkowane są również okna balkonowe o dwudzielnej konstrukcji: górna część otwiera się do góry, a dolna wysuwa do pionu, tworząc niewielki balkon. Jeśli zależy nam na szczególnie dużej ilości światła, możemy zdecydować się na okna kolankowe. Łączy się je w zestawy z oknami obrotowymi lub uchylno-obrotowymi. Różnorodność typów i rozmiarów w połączeniu z różnorodnymi funkcjami dodatkowymi i sposobami otwierania gwarantują bogactwo wyboru.

Parametry techniczne

Produkcja okien odbywa się w Polsce, a zatem oferowane okna dostosowane są do naszych warunków pogodowych i spełniają krajowe i europejskie normy techniczne. Okna są znakowane znakiem zgodności CE. Bardzo istotna jest izolacja cieplna. Zgodnie z przepisami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju współczynnik przenikalności cieplnej Uw w przypadku okien dachowych nie może być wyższy niż 1,5 W/m2K. Producenci okien drewnianych dostarczają dziś wyroby, dla których współczynnik ten wynosi 0,8 W/m2K. Podobnie jest w przypadku współczynnika izolacji akustycznej Rw, który wynosi nawet 40 dB. Przy takiej wartości zamknięte okno oznacza praktycznie całkowite odcięcie się od hałasów dobiegających z zewnątrz czy odgłosów padającego deszczu. Aby zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń, okna są wyposażane w wywietrzniki. I jeszcze miły drobiazg: wytwórcy dają na swoje produkty nawet 20 lat gwarancji.