Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Od czego zależy akceptacja nowego wyglądu parku przez spacerowiczów?
(2015-02-04)

Osoby, które lubią odpoczywać w miejskich przestrzeniach zielonych, szukają rozwiązań umożliwiających spędzanie wolnego czasu w atrakcyjny dla siebie sposób — od posiedzenia na ławeczce, przez zabawę na placu zabaw, aż po ścieżki zdrowia.

lawka1.jpg

 (fot. shutterstock)

Jak powinien wyglądać idealny park miejski? Głowią się nad tym architekci i urbaniści w projektach poświęconych zagospodarowaniu zielonych przestrzeni w miastach. Trzeba bowiem uwzględnić potrzeby wszystkich użytkowników tego typu miejsc – osób starszych, miłośników aktywnego wypoczynku, zakochanych par, młodzieży, rodzin z dziećmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi. Pogodzenie wszystkich oczekiwań może w praktyce przynieść sukces w postaci miejsca, które będzie chętnie odwiedzane przez okolicznych i dalszych mieszkańców.

Kultowy przykład — Central Park

Central Park w Nowy Jorku to już miejsce kultowe, bez którego wielu nowojorczyków nie wyobraża sobie codzienności od blisko 150 lat. Ten zielony zakątek w wielkim mieście stał się strefą relaksu praktycznie wszystkich mieszkańców. Nie brakuje tu bowiem miejsc, w których można usiąść, pospacerować czy urządzić rodzinny piknik, a także centrów kulturalnych, ścieżek dla rowerów, motorowerów czy dorożek, nie zabrakło przestrzeni dla kwitnącego ogrodu, a także terenów dostosowanych do czynnego wypoczynku, czyli boisk, na których można uprawiać różne sporty. Są także place zabaw, akweny oraz ZOO.

Dla każdego coś wyjątkowego

Aby więc zapewnić miejsce idealnego wypoczynku w mieście, trzeba zadbać nie tylko o całoroczną roślinność, ale również stworzyć strefy rekreacyjne. To w nich właśnie miłośnicy niedzielnych spacerów, jak i nordic walking, joggingu, jazdy na rolkach czy rowerze chętnie będą przemierzać parkowe alejki. Zmęczeni z przyjemnością skorzystają z odpoczynku na wygodnych ławkach parkowych. Dla najmłodszych warto pomyśleć o atrakcyjnym placu zabaw wypełnionym zjeżdżalniami, huśtawkami, bujakami, drabinkami i czystą piaskownicą. Młodzież z kolei może próbować swoich sił na ściankach wspinaczkowych czy piramidzie liniowej. Amatorzy rolek lub deskorolek na pewno chętnie będą odwiedzać skatepark, czyli specjalny tor przeszkód. Wielofunkcyjne boiska natomiast przyciągną miłośników takich sportów jak np. koszykówka, siatkówka. Bardzo modne są również tzw. ścieżki zdrowia, a więc specjalnie wydzielone miejsca, w których instaluje się urządzenia gimnastyczne i ruchowe, jak np. drążki, drabinki czy siłownie. Jest to niewątpliwe atrakcja dla całych rodzin.

Rewitalizacja z pomysłem

Niektóre parki wymagają tylko pewnych przekształceń, czyli projektów dotyczących ich rewitalizacji. I dotyczy to nie tylko zasobów przyrodniczych, lecz również urządzeń, które się w nich znajdują. Zdarza się bowiem, że w efekcie wandalizmu czy upływającego czasu pewne konstrukcje niszczeją i wymagają wymiany. Mogą to być sprzęty dla dzieci, latarnie, ławki parkowe czy kosze na śmieci, dzięki którym łatwiej jest utrzymać porządek w zielonej przestrzeni. W niektórych parkach można wzbogacić ich atrakcyjność, wydzielając wspomniane już strefy czynnego wypoczynku oraz montując urządzenia rekreacyjne. Jakimi jeszcze sprzętami dobrze jest wypełnić przestrzeń parku miejskiego, można dowiedzieć się np. ze strony uni-arcz.pl.

Projekt tak opracowanej przestrzeni parkowej, w której każdy spacerowicz znajdzie coś dla siebie, a przy okazji będzie czuł się w nim bezpiecznie dzięki właściwemu oświetleniu i monitoringowi, z pewnością zyska akceptację miłośników wypoczynku w otoczeniu natury (źródło: https://www.slaskie.pl/wpkiw/pw_wpme_2.pdf).