Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jak efektywnie ogrzać dom?
(2015-04-30)

I choć z roku na rok zimy w naszym kraju są coraz łagodniejsze, nadal aktualna pozostaje kwestia efektywnego ogrzewania domu. Jeszcze kilka lat temu najbardziej logicznym wyborem był węgiel, który jest jednak nie tylko coraz droższy ale i wyjątkowo nieprzyjazny środowisku. Dodatkowo, obsługa pieca węglowego jest bardzo uciążliwa, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, zdecydowanie warto postawić na inne rozwiązanie.

kominek-z-plaszczem-wodnym.jpg

 

Kominek jako źródło ciepła
Do niedawna, kominki kojarzyły się głównie z produktem dla bogatych właścicieli dużych domów i spełniały głównie funkcję ozdobną. To fakt, trzaskający w kominku ogień rzeczywiście wzbudza bardzo ciepłe uczucia. Nie oznacza to jednak, że rola kominka ogranicza się do ozdabiania powierzchni mieszkania. Tak naprawdę, nowoczesne kominki mogą zapewnić mnóstwo ciepła w naszym domu.

Woda w kominku?
Kominek wodny to przykład urządzenia, które okazuje się być zaskakująco efektywne, mimo swojej prostoty. Tego rodzaju kominki wyposażone są w swego rodzaju zbiornik, w którym magazynowana jest woda. Ciepło, które wytwarza kominek, jest następnie przesyłane przez ten zbiornik (znany również jako płaszcz wodny) do instalacji ogrzewającej mieszkanie. Dzięki temu, zminimalizowane są straty ciepła. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Jak najbardziej, bowiem płaszcz wodny, którym otoczona jest komora spalania, wyposażony jest w specjalne odpływy dla spalin. Dodatkowo, ów płaszcz to swoisty magazyn dla wody, dzięki czemu zawsze mamy zapas paliwa do ogrzania mieszkania. I nie ma znaczenia, czy kominek akurat pracuje czy też nie - gromadzić wodę można tam cały czas. Słowem - kominek wodny nie tylko doskonale wygląda, przez co stanowi ozdobę niemal każdego wnętrza, lecz także jest świetnym źródłem taniego ciepła. Główne paliwo, czyli drewno, należy do jednego z najtańszych, a jednocześnie bardzo efektywnych, źródeł zasilania.

Piecyk typu “koza”
Pamiętacie lekcje języka polskiego w szkole? I choć raczej o ogrzewaniu domu powieści nie wspominały zbyt wiele, to jednak kominek typu koza był nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu w XIX wieku. Szczególnie popularny był wśród mniej zamożnych warstw społeczeństwa, bowiem zapewniał mnóstwo ciepła za relatywnie naprawdę niską cenę. I choć od tamtego czasu minęły już prawie dwa stulecia i koza przestała być synonimem ubóstwa, to ten piecyk wciąż zaskakuje doskonałymi parametrami. Główną jego zaletą są niewielkie wymiary, które pozwalają na dostosowanie kozy do niemal każdego pomieszczenia w naszym domu. Ale uwaga - warto pamiętać, że sama koza raczej nie będzie w stanie ogrzać całego domostwa, choć świetnie sprawdzi się jako swoisty dogrzewacz jednego, konkretnego pomieszczenia. To całkiem niezły sposób na oszczędności, bowiem używając jednego-dwóch pokoi, nie musisz wcale ogrzewać całego domu. A jeśli zmienisz zdanie i zdecydujesz się na umieszczenie pieca wolnostojącego typu koza (np. Kratki.pl) w innym pomieszczeniu, jego przeniesienie praktycznie nie stanowi problemu.