Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Dywan czy naga podłoga?
(2015-08-12)

Urządzając nasze mieszkanie skupiamy się na kolorze ścian, meblach, zasłonach, dodatkach… Jednym z najważniejszy elementów jest także wybór podłogi. W tym momencie mamy praktycznie nieograniczone możliwości: drewno, panele, wykładziny dywanowe, gres. Naszą podłogę możemy jednak jeszcze dodatkowo ozdobić, np. pięknym długowłosym dywanem. Co wybrać, pozostać przy nagich posadzkach czy jednak ocieplić wnętrze puszystym dywanem?

dywan.jpg

Odsłonięta podłoga

Odkryta podłoga będzie się pięknie prezentować, ale tylko pod jednym warunkiem. Musi to być podłoga bez żadnej skazy. Jeżeli na powierzchni podłogi naszego salonu występują wytarcia, czy zarysowania lepiej zdecydować się na ‘kamuflaż’ w postaci dywanu. Oczywiście nie musimy szczelnie zakrywać całej powierzchni pomieszczenia, dywan ma być dodatkiem a nie dominantą. Dywan jest także świetnym wyborem jeśli nasza podłoga jest zimna. Włochate dywany dodadzą każdemu wnętrzu przytulności i staną się miejscem zabaw dla dzieci. Dywany możemy także ułożyć w newralgicznych miejscach na podłodze, gdzie jest ona najbardziej narażona na uszkodzenie. Typowym przykładem jest miejsce przy łóżku, stole, krzesłach. Dywan ochroni posadzkę przed zarysowaniami i wytarciami. W tym momencie wybór nowoczesnych dywanów jest tak duży, że każdy dopasuje odpowiedni model do rodzaju podłogi.

naga-posadzka.jpg

 

Ocieplanie wnętrza

Bardzo modne i efektowne są podłogi kamienne, betonowe, szklane czy też metalowe. Ten industrialny styl jest bardzo nowoczesny, jednak przy codziennym użytkowaniu tego rodzaju wykończenie jest bardzo ‘katalogowe’. W mieszkaniu musimy czuć się swobodnie, dlatego też warto ocieplić tą surową przestrzeń. Świetnym rozwiązaniem będą tutaj niewielkie włochate dywany shaggy w soczystej barwie, które ułożymy w miejscach gdzie najczęściej przebywamy. Dodadzą ciepła zimnej posadzce, nasze bose stopy będą odczuwały na nich komfort. Jeżeli natomiast podłoga wykonana jest w szarym, chłodnym odcieniu można zadziałać na zasadzie kontrastu i nowoczesny design połączyć z dywanem tradycyjnym, bogato zdobionym w intensywnych, ciepłych kolorach. To ostatni krzyk mody!

dywan-na-drewnie.jpg

 

Tradycyjne drewno

Jeśli nasza podłoga została wykonana z drewna wysokiego gatunku, np. lite drewniane panele, parkiety, spełnia ona swoją funkcję całkowicie. Jest to podłoga trwała, ciepła i przede wszystkim zawsze w modzie. Drewno nie potrzebuje dodatkowych zdobień. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami dywanów, nie zaszkodzi jeśli w celu dekoracyjnym ułożymy niewielkie dywany, które nie będą zakrywały całej podłogi. Będzie to subtelny dodatek, a dobrze dobrana kolorystyka dywanu podkreśli odcień drewna i nada wnętrzu charakterystycznego klimatu.