Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jak zabezpieczyć teren budowy domu na zimę?
(2015-12-02)

Budowa domu to proces, który trwa co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy. Gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, a piękną, słoneczną pogodę zastępuje śnieg i silny wiatr, konieczna jest przerwa w pracach budowlanych. Bez względu na to, na jakim etapie jest budowa – niezbędne jest prawidłowe zabezpieczenie budynku, by powrót do działania na wiosnę nie wiązał się z dodatkowymi kosztami i stratą czasu.

winter-landscape-605144_640.jpg

 

W jaki sposób zabezpieczyć dom w stanie budowy na okres zimowy? Oto najważniejsze zagadnienia, o których należy pamiętać.

Dom w stanie surowym otwartym

Stan surowy otwarty to swego rodzaju minimum, do którego powinniśmy doprowadzić budowę przed zimą. Warto zatem zaplanować terminarz prac rozsądnie tak, by najpóźniej do połowy listopada (choć zima może zaskoczyć wcześniej) budynek miał wzniesione ściany, strop, kominy, jak również przynajmniej tymczasową więźbę dachową. Na tym etapie kluczowe jest zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, bo to nimi przede wszystkim do wnętrza dostanie się szkodliwa wilgoć (choćby pod postacią śniegu). By to zrobić, wystarczy gruba folia malarska, lub – lepiej – specjalna budowlana, którą rozpinamy na drewnianych ramach lub deskach.

To jednak nie wystarczy, by zabezpieczyć teren budowy przed "intruzami" – zimą w surowych jeszcze budynkach mogą próbować nocować niepożądani goście, wywołując szkody wewnątrz. Dlatego też, oprócz zastosowania folii, wejścia warto zabić deskami bądź zastosować płyty OSB , które dodatkowo wzmocnią izolację termiczną i zapewnią ochronę przed wilgocią. Przy okazji, szeroką gamę płyt OSB daje nam Bricoman. Pamiętajmy przy tym, że niewskazana jest pełna szczelność zabezpieczeń – niewielkie szczeliny umożliwią prawidłową wentylację budynku, nie pozwalając na powstanie wilgoci czy zagrzybienie surowych ścian.

Dom w stanie surowym zamkniętym

Tu zadanie jest prostsze, ponieważ w budynku mamy już wprawione okna oraz drzwi. Nie jest zatem potrzebne zabijanie otworów deskami ani stosowanie folii. Nie oznacza to jednak, że budowę możemy opuścić w takiej sytuacji „ot tak”. Konieczne jest zapewnienie budynkowi właściwej cyrkulacji powietrza – np. poprzez rozszczelnienie okien bądź otwarcie zamontowanych w nich nawiewników.

Poza tym konieczne jest też lepsze zabezpieczenie przed złodziejami – w budynku nierzadko znajdują się już grzejniki CO, przewody czy kable – to wszystko może paść łupem włamywacza. Nie mając możliwości regularnego doglądania budowy, warto poprosić przyszłych sąsiadów o „rzucenie okiem” na nasz teren, a także rozważyć zamontowanie systemu alarmowego. Istotne będzie także dobre oświetlenie placu.

Kolejną ważną kwestią, o której należy koniecznie pamiętać jest spuszczenie wody – w przypadku, gdy podpięta jest już instalacja wodna czy ogrzewanie. Jej obecność w rurach bez odpowiedniego ogrzewania budynku może spowodować poważną awarię (rozsadzenie rur). Ponadto przydatne okaże się obłożenie wodomierza i odkrytych odcinków rur wodnych materiałem termoizolacyjnym – np. zwykłą wełną mineralną.

Prace związane z zabezpieczeniem budynku w stanie surowym przed zimą nie wymagają ani sporych nakładów finansowych, ani dużej ilości czasu. Ich wykonanie zagwarantuje jednak, że powrót do budowania na wiosnę obędzie się bez przykrych niespodzianek.