Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Nowa era drukowania nie tylko w biurze projektowym.
(2016-04-11)

Pomimo tego, że architekci i projektanci pracują na coraz nowocześniejszym oprogramowaniu, skutecznie wspomagającym ich pracę, to klienci nadal żądają przedstawienia papierowych wersji projektów. Oznacza to, że drukowanie w dalszym ciągu należy do podstawowych czynności w biurze projektowym. Na szczęście drukarki najnowszej generacji nie tylko znacznie przyspieszają przenoszenie projektu na papier, ale również czynią całą operację tańszą niż jeszcze kilka lat temu.

16architekciwpolsce16.jpg

W rzeczywistości drukowanie nie jest wyłączną domeną pracowni projektowych, ale powszechnie korzystają z niego zarówno biura i instytucje państwowe, jak i firmy z różnych branż. Dla 40% organizacji w Polsce ważne jest przygotowywanie papierowych wersji dokumentów. Najwięcej drukują je firmy z działów takich jak księgowość (37,5%), administracja (25,7%) oraz marketing (14,5%). Większość z nich do niedawna jeszcze preferowała drukarki laserowe. W 2014 roku przeciętnie w polskiej firmie znajdowało się 13 sztuk takich urządzeń, podczas gdy drukarek atramentowych tylko 6. Od tego czasu technologia druku znacznie rozwinęła się, co doskonale pokazuje popyt rynkowy. Jak wynika z danych firmy analitycznej IDC dotyczących sektora klientów biznesowych, w III kwartale 2015 roku na światowych rynkach sprzedano 2,2 mln drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych, czyli o 16,3% więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Udział sprzętu atramentowego przeznaczonego dla biznesu w całym rynku wynosił 8,5%.

Mity na temat biurowego drukowania

W niejednej pracowni projektowej można znaleźć nie tylko plotery czy wielkoformatowe drukarki CAD, ale również standardowe drukarki laserowe. Te ostatnie często jeszcze dominują w biurach oraz w firmach. W dużej mierze wynika to po prostu z przyzwyczajenia, ale także jest wynikiem ciągle żywych mitów na temat drukowania i sprzętu drukującego. Powszechnie uważa się, że laserowe rozwiązania są bardziej ekonomiczne od atramentowych odpowiedników, szczególnie gdy drukuje się dużo. W rzeczywistości nie jest to wcale takie oczywiste. Po pierwsze wystarczy porównać ceny urządzeń laserowych i atramentowych, by od razu stwierdzić, że na te pierwsze trzeba od razu przeznaczyć większą kwotę. To jednak nie wszystko. Warto zastanowić się nad kosztem wydruku. Gdy porówna się dwa urządzenia tej samej klasy, laserowe i atramentowe, biorąc pod uwagę tę samą wydajność tuszu i tonerów (podaną przez producentów zgodnie z normami ISO), a także cenę obydwu materiałów eksploatacyjnych, często okaże się, że drukowanie laserem jest po prostu droższe niż w przypadku nowoczesnych urządzeń atramentowych.

 W przypadku urządzeń laserowych należy jeszcze doliczyć koszt cyklicznej wymiany takich części eksploatacyjnych, jak bębny, nagrzewnice, pasy transferowe. Nowoczesne drukarki atramentowe są tego pozbawione. Mamy nieruchomą głowicę drukującą z dyszami, która nie jest materiałem eksploatacyjnym, a tylko pozwala na wymianę tuszów.

Nowoczesne urządzenia atramentowe często mają mniej ruchomych części mechanicznych niż laserowe, są więc odporniejsze na uszkodzenia, a niektóre zaawansowane modele zużywają nawet 50% mniej energii elektrycznej niż ich odpowiedniki z tonerami. Należy podkreślić również, że obecnie nie ma już właściwie różnicy, jeśli chodzi o jakość druku laserowego i atramentowego. To wszystko sprawia, że obiegowe opinie o przewadze urządzeń z tonerami można odesłać do lamusa. Niejednokrotnie zaciera się również różnica pomiędzy urządzeniami laserowymi a atramentowymi. Producenci tych ostatnich potrafią już łączyć najlepsze zalety tych dwóch technologii: wytrzymałość na duże obciążenia drukiem w skali miesiąca oraz dużą szybkość drukowania.

Co potrafią nowoczesne urządzenia atramentowe?

Można się domyślać, że wielu architektów czy przedsiębiorców eksploatuje dotychczas posiadane, często nieefektywne urządzenia drukujące nie dlatego, że jest z nich naprawdę zadowolonych, ale z przyzwyczajenia. Warto sprawdzić, ile w rzeczywistości kosztuje drukowanie na posiadanym sprzęcie.

Producenci podają coraz częściej, ile stron można wydrukować na danym modelu drukarki z użyciem określonych tuszów lub tonerów. Czasami takie informacje pojawiają się w danych technicznych urządzeń albo w opisie materiałów eksploatacyjnych, a nawet na specjalnie przygotowanych stronach internetowych, gdzie należy wpisać nazwę urządzenia lub numer kasety. W kilka chwil możemy dowiedzieć się, czy rzeczywiście opłaca się eksploatować dalej naszą drukarkę.

Nowoczesne urządzenia atramentowe wcale nie ustępują swoim laserowym odpowiednikom. Można je bez problemu użytkować zarówno w biurach projektowych, jak i w różnych przedsiębiorstwach. Warto zwrócić uwagę chociażby na szybkość wydruku. Czasami jest to nawet 75 stron na minutę, ponieważ głowica z dyszami jest nieruchoma, a przesuwa się tylko papier. Coraz częściej nowoczesne urządzenia atramentowe charakteryzują się dużym obciążeniem, na przykład 6 tys. stron miesięcznie, do tego wydruki są najwyższej jakości, ponieważ w niektórych modelach zamiast tuszu barwnikowego używa się pigmentowego pozwalającego uzyskać intensywniejsze nasycenie kolorów, głębszą czerń oraz posiadającego większą odporność na blaknięcie. Wydrukowany w ten sposób projekt może zrobić jeszcze większe wrażenie na kliencie, a dla architekta będzie to dodatkowy powód do dumy.

Jak mówi Łukasz Rosa, IITO Category Manager z firmy HP, w trakcie testów urządzenia HP Page Wide otrzymały certyfikat od firmy BLI potwierdzający wydruk 500 000 stron bez ani jednego zacięcia papieru. Jako producent, w zależności od serii urządzeń, rekomendujemy różne nakłady miesięczne. Dla serii HP PageWide 400 nasza rekomendacja wynosi 4500 stron/mc, natomiast dla serii HP PageWide 500 nasza rekomendacja to aż 6000 stron/mc. Mamy jednak świadomość, że biznes jest zmienny i użytkownicy niekiedy drukują znacznie więcej, dlatego też maksymalna obciążalność miesięczna urządzeń HP PageWide serii 500 to aż 80 000 stron miesięcznie. Stosując się do tych zaleceń gwarantujemy najwyższą jakość i niezawodność sprzętu.

Nowoczesne urządzenia atramentowe są doskonałym przykładem na to, że nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy na drukarki laserowe w celu uzyskania wydruku najwyższej jakości w optymalnej cenie. Dodatkowo wiele z tych modeli można łatwo obsługiwać już z poziomu smartfonów lub tabletów, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.