Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Współczesne budownictwo mieszkaniowe: przyjazne, ekologiczne, proste
(2016-05-05)

Współczesne osiedla mieszkaniowe w niczym nie przypominają już starych blokowisk z wielkiej płyty. Są przyjazne dla rodzin z dziećmi, mają udogodnienia dla niepełnosprawnych, stosują rozwiązania ekologiczne, a przy tym trafiają w najbardziej wymagające gusta.

warszawa.jpg

Podczas zeszłorocznych targów mieszkaniowych przewidywano, że w 2016 roku projektowanie budynków będzie się opierało na zasadzie „im prościej, tym lepiej”. Pierwszy kwartał pokazuję, że te zapowiedzi się spełniają. Dodatkowo, rosnąca świadomość proekologiczna wśród kupujących przekłada się na coraz częstsze stosowanie przez deweloperów rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Mieszkanie ma już zapewniać nie tylko dach nad głową, ale spełniać również szereg innych wymagań. Jakie zatem trendy są obecne na rodzimym rynku osiedli mieszkaniowych?

Wśród zieleni, blisko centrum
Mniej więcej co piętnaście lat można zaobserwować zjawisko wyprowadzki mieszkańców metropolii z centrum miasta na peryferie, a następnie falę powrotów z domków jednorodzinnych do mieszkań w śródmieściu. Taka kolejność od lat ma miejsce na Zachodzie, zauważyć ją można także w Polsce. Z tym, że u nas na to zjawisko jest częściowo zakłócone przez czynnik finansowy: Polacy wybierają lokum z myślą o reszcie życia i z perspektywą wieloletniego okresu kredytowania. Dlatego bardzo często poszukują rozwiązania, które z jednej strony zapewniałoby im stały kontakt z naturą, a z drugiej, pozwalało kontynuować pracę w aglomeracji. Te oczekiwania starają się spełnić nowoczesne osiedla. Zaprojektowane one są w taki sposób, by łączyć przyjemne z pożytecznym: znajdują się w bliskim sąsiedztwie naturalnych terenów zielonych, a jednocześnie są zlokalizowane w pobliżu głównych tras dojazdowych i oferują dogodną komunikację między najważniejszymi punktami miasta. Co więcej, projektanci budynków wielorodzinnych współcześnie starają się na własną rękę zapewnić lokatorom miejsca do rekreacji bezpośrednio na osiedlu. W skład tak zwanej małej architektury wchodzą, więc barwne place zabaw, miniparki, ustronne zadrzewione alejki z ciągnącymi się wzdłuż ławeczkami, własne galerie i punkty usługowo-handlowe. Ma to służyć zarówno odpoczynkowi, jak i rozrywce. 

Wygląd i wzornictwo
Już kolejny rok z rzędu budownictwo wielorodzinne jest inspirowane stylem skandynawskim. Powstaje architektura mająca geometryczne proste kształty, zwieńczone najczęściej płaskim dachem. Konstrukcje oparte na bryle kwadratu lub prostokąta cechuje minimalistyczny charakter i oszczędne wzornictwo. Wciąż największą popularność zdobywają stonowane barwy: biel, beż, szarości. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak dodatki w mocniejszych kolorach: ciemnobrązowe lub stalowe elementy wykończenia, czarne lub pomarańczowe balkony. W nowoczesnym budownictwie pełnią one oprócz użytkowej również funkcję dekoracyjną. Balkony obecnie to także miejsce spotkań towarzyskich i relaksu, dlatego projektanci współczesnych osiedli stawiają na sporą powierzchnię, na której się swobodnie zmieści stolik i fotele dla gości, a nawet leżaki dla domowników. Na najwyższych kondygnacjach budynków popularne są teraz tarasy – wielkie balkony pod odkrytym niebem, na których się zmieści kanapa, fotele i donice z drzewami owocowymi. Lokatorom na parterze zaś deweloperzy proponują dostęp do własnego ogródka.

Przestronne jasne mieszkania
Obecnie całkowicie odchodzi się od koncepcji budowania „mrówkowców” - dużych budynków z wielkiej płyty, kojarzących się jednoznacznie z szarością i bylejakością. Wielopiętrowe bloki mieszkalne zastępowane są przez niskie, co najwyżej kilkukondygnacyjne, domy o prostej bryle i oszczędnym wzornictwie. Ta geometryczna bryła nie „obciąża” jednak budynków. Lekkości nadają im bowiem przeszklone elementy dekoracyjne i sporych rozmiarów okna, które nie tylko optycznie zwiększają budynek z zewnątrz, ale czynią też mieszkania bardziej przestronnymi i jasnymi.

W dzisiejszych czasach kupujący poszukują mieszkań raczej średniej wielkości. Najbardziej popularne są lokale dwupokojowe oraz trzypokojowe o małym metrażu. Dlatego projektanci stawiają na rozwiązania pozwalające wizualnie zwiększyć powierzchnie: oferują wysokie sufity, duże jasne okna, przeszklone balkony. Podobne tendencje można obserwować w Polsce od kilku lat. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Artykuł powstał przy współpracy z Polnord, deweloperem, który w swojej ofercie również posiada mieszkania na nowoczesnym osiedlu w warszawskim Wilanowie (http://www.polnord.pl/oferta/warszawa/srodmiescie-wilanow/).