Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Projekt domu gotowego – czy zawsze sprawdzi się najlepiej?
(2018-05-30)

Wybranie odpowiedniego projektu domu wielu osobom wydaje się nie lada wyzwaniem. Dzisiaj jednak sprawa jest ułatwiona – projekty możemy kupować jak w zwykłym sklepie internetowym, a paczka z dokumentacją dojdzie do nas w parę dni.

1m18a.jpg

 

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są obecnie bardzo popularne i wybierane są częściej od projektów domów na zamówienie.

Co decyduje o ich popularności? To przede wszystkim przystępne ceny i łatwa dostępność. Nie musimy już udawać się do biura architektonicznego, aby tam omówić wszystkie sprawy związane z naszym przyszłym domem – po prostu przeglądamy dostępne propozycje on-line, a potem wybieramy taką, która nam się podoba. Potem realizujemy zamówienie jak w zwykłym sklepie internetowym i projekt może niedługo być w naszych rękach.

Jakie gotowe projekty domów możemy zakupić?
Biura architektoniczne prowadzące serwisy sprzedające gotowe projekty domów jednorodzinnych mają pełną gamę propozycji dla swoich klientów. Wychodząc naprzeciwko ich oczekiwaniom, oferują między innymi popularne domy z użytkowym poddaszem, ale też domy parterowe, piętrowe i bliźniaki.

Możemy kupować domy w stylu tradycyjnym i nowoczesnym, o większym metrażu i te mające poniżej 100 metrów kwadratowych, także domy niskoenergetyczne, czyli znacznie tańsze w utrzymaniu niż zwykłe budynki.

2m18a.jpg

 

W przeciętnym serwisie sprzedającym gotowe projekty domów do wyboru mamy kilkaset różnych projektów, wobec tego większość osób poszukujących czegoś dla siebie może znaleźć projekt w sam raz. W poszukiwaniach pomagają również specjalne wyszukiwarki – wystarczy zaznaczyć, jakie wymagania ma spełnić projekt, aby wyszukać go od razu. Czy jednak gotowe projekty domów zawsze są najlepszym rozwiązaniem? Szukaliśmy odpowiedzi u specjalistów z branży budowlanej - www.dom.pl.

Kiedy gotowy projekt się nie sprawdzi?

Są sytuacje, w których gotowe projekty domów nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kupujemy projekt, który jest wyrysowany z myślą o modelowej działce, a nie każda spełnia takie wymagania. Co więcej, pojawia się też kwestia dopasowania oraz spełnienia oczekiwań inwestorów – chociaż jest w czym przebierać, to jednak nie zawsze można trafić na taki projekt, który jest perfekcyjny pod każdym względem.

Przede wszystkim gotowe projekty nie zawsze radzą sobie dobrze na działkach mniejszych, nieforemnych, położnych na wzniesieniach. Także problemem może być nieodpowiednie rozmieszczenie pokojów czy zastosowanie takich rozwiązań konstrukcyjnych, które nie odpowiadają zainteresowanej osobie.

3m18a.jpg

 

Warto przy tym wskazać, że gotowe projekty domów możemy zmieniać do pewnego stopnia – bez potrzeby uzyskania zgody od projektanta i bez dodatkowych opłat. Zmiany wprowadzane są na etapie adaptacji, dlatego architekt adaptujący może wtedy wprowadzić je do projektu zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej zmian zostanie przygotowanych, tym też większy będzie koszt adaptacji.

Są zatem sytuacje, gdy lepszym rozwiązaniem jest zamówienie projektu w biurze architektonicznym niż kupowanie tego gotowego, a potem kosztowne dostosowanie go do swoich wymagań.