Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Szklarnie z poliwęglanu – wady i zalety
(2018-09-04)

W dzisiejszych czasach poliwęglan jest materiałem chętnie stosowanym nie tylko przy budowie zadaszeń nad drzwi, lecz także chętnie wybierany jest przy budowie szklarni. Cechuje się dużą przepuszczalnością światłą więc nic dziwnego, że miłośnicy ogrodnictwa chętnie sięgają po takie rozwiązania.Poliwęglan – czy to dobry materiał?

Prócz dobrej przepuszczalności światła poliwęglan charakteryzuje się dużą odpornością na wysokie temperatury, nie posiada żadnego zapachu oraz nie wydziela żadnych toksycznych oparów. Decydując się na zakup szklarni pokrytej właśnie takim materiałem, można mieć pewność, że inwestuje się w trwały produkt, który zapewni roślinom odpowiednią temperaturę. W takiej szklarni nie należy jednak stosować żadnych roztworów alkoholowych, będą powodowały uszkodzenia poliwęglanu, a tym samym obniżą się jego parametry wytrzymałościowe.
 
 
greenhouse-2683927_960_720.jpg
 

Gotowe szklarnie to wygoda

Tego chyba nikt nie zakwestionuje. Owszem można kupić płyty poliwęglanu i samodzielnie budować szklarnie, jednak będzie to wymagało dużej ilości czasu i dużego nakładu finansowego. Wbrew pozorom gotowe szklarnie oferowane przez metal-gum.com nie są kosztowne i wystarczy tylko ustawić je na wcześniej przygotowanym podłożu. Należy pamiętać, że gotowe szklarnie opierają się na szkielecie, do którego mocowany jest poliwęglan. Konstrukcja musi być stabilna i poprawnie złożona.

Zalety szklarni do samodzielnego montażu

Kupując gotową szklarnię należy mieć na uwadze iż trzeba będzie ją samodzielnie złożyć. Montaż, jak i demontaż jest jednak banalnie prosty i każdy w oparciu o dołączoną instrukcje na pewno doskonale sobie poradzi z wyzwaniem. Użytkownicy takich szklarni są faktycznie zadowoleni, gdyż:

   - poliwęglan jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury,
   - szklarnia ma lekką aluminiową konstrukcję. Nie należy jednak obawiać się silnych wiatrów, bo szklarnia jest dodatkowo zabezpieczona,
   - można wybrać odpowiednią wielkość szklarni,
   - jest odporna na uszkodzenia jak i promieniowanie UV.

Co można uprawiać w szklarniach z poliwęglanu?

Taki rodzaj szklarni idealnie sprawdzi się jednakowo do uprawy roślin, warzyw, ziół czy kwiatów. Jednym słowem mówiąc, można uprawiać w nich wszystkie rośliny, gdyż poliwęglan przepuszcza światło oraz zapewnia optymalną temperaturę. Co ważne takie szklarnie są w pełni bezpieczne, nie trzeba obawiać się o trujące związki. Owszem poliwęglan jest tworzywem sztucznym, jednak nie szkodzi ani organizmom żywym, ani roślinom.

Poliwęglan sprzyja wzrostowi roślin

To akurat zostało potwierdzone przez doświadczonych ogrodników. Mając wybór pomiędzy tradycyjną szklarnią pokrytą taflami szkła, a taką wykonaną z poliwęglanu druga opcja na pewno przyniesie więcej korzyści, gdyż poliwęglan zapewnia dobrą izolację termiczną, która z kolei wpływa bezpośrednio na wzrost roślin. Dodatkowo można zastosować  ogrzewanie, bez obaw, że szklarnia ulegnie zniszczeniu. Jednym słowem mówiąc, poliwęglan jest idealnym rozwiązaniem zarówno do pokrywania konstrukcji zadaszeń, jak i profesjonalnej uprawy roślin.