Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jakie urządzenia są najczęściej wykorzystywane w procesie obróbki plastycznej metali?
(2018-09-11)
Obróbka plastyczna metali daje wiele możliwości w formowaniu i rekonstruowaniu materiału. Dzięki niej można bez problemu zmienić lub poprawić dotychczasowy kształt, albo strukturę metalu. Plastyczne obrabianie materiałów znano już w starożytności, ale metody jakie do tego wykorzystywano opierały się głównie na kuciu. Obecnie proces obróbki plastycznej znacznie się rozwinął, wykorzystuje się w nim wiele urządzeń. Poza tym, obróbka może odbywać się na zimno, albo na ciepło. Nie da się ukryć, że dzięki obróbce plastycznej można w prosty sposób stworzyć różnego typu produkty.
 
tube-bender-2819137_960_720.jpg


Prasy
Jednym z urządzeń, które często używane jest w procesie obróbki metali jest prasa. Działanie maszyny polega na zgniataniu materiałów, które znajdują się pomiędzy jej ścianami. Ze względu na rodzaj napędu użytego w prasie wyróżnia się kilka typów tego urządzenia. Profesjonaliści wykorzystują m.in.: prasę hydrauliczną, krzywkową, kolankową i mimośrodową. Ponad to, maszyny różnią się między sobą budową, w zależności od branży, w której są używane. Przykładowo, w rolnictwie korzysta się przede wszystkim z pras zbierających i olejarskich, a w poligrafii drukarskich. W inżynierii środowiska spotyka się natomiast prasy komorowe, taśmowe i śrubowe.

Kuźniarki
Do obróbki metali stosuje się również kuźniarki. Urządzenia te są typem pras z korbkowym układem mechanicznym i dwoma suwakami. Kuźniarki wyposażone są w pionowy układ matryc. Podczas pracy urządzenia wytwarzane jest naprężenie termiczne, dlatego konkretny typ nakładek na kuźniarkę dostosowywany jest do warunków pracy. W obróbce na gorąco stosuje się na przykład elementy ze stali węglowej. Przedsiębiorstwa, które profesjonalnie zajmują się obróbką metali jak: gieciewalcowanie.pl, używają tylko najwyższej jakości maszyn. Dzięki temu, proces przebiega bezproblemowo, sprawnie i precyzyjnie.

Wyoblarki
Działanie wyoblarki opiera się na wykorzystaniu dźwigni dwuramiennej. Na rynku dostępne są maszyny automatyczne, ręczne i mechaniczne. Zazwyczaj używa się ją do przekształcania metali w krążki. Taki rodzaj formy pozwala na tworzenie takich produktów jak: kielichy, misy, talerze czy czasze. Ze względu na zaawansowane możliwości wyoblarki w obróbce, używa się jej do nadania metalom skomplikowanych kształtów.

Proces obróbki metali jest niezbędny w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki zaawansowanym technologiom można tworzyć produkty o wyszukanych kształtach. Poza tym, możliwa jest produkcja taśmowa. Wykonywanie i przekształcanie przedmiotów odbywa się bardzo szybko i sprawnie. Dzięki częściowej automatyzacji cały proces trwa krócej, co również wpływa pozytywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw specjalizujących się w obróbce plastycznej metali.