Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jaki styropian do ocieplenia domu wybrać?
(2018-09-29)

Ocieplenie elewacji budynku styropianem na pewno zapewni prawidłową izolację termiczną pod warunkiem, że wybierze się jego odpowiedni rodzaj. Na rynku jest wiele rodzajów styropianu jednak nie każdy jest wart zainteresowania, więc jak prawidłowo wybrać go by faktycznie spełnił swoją funkcję?

construction-site-1213308_960_720.jpg

 

Parametry to podstawa
Tak, szukając najlepszego styropianu, który bez obaw będzie można położyć na zewnętrzne ściany koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego parametry. Każdy producent umieszcza je na opakowaniu, więc są łatwo dostępne. Z racji, iż nie wszyscy mają rozeznanie w tym temacie, warto sugerować się oznaczeniem czy styropian przeznaczony jest na fasadę, czy do izolacji dachu lub podłogi. Styropian przeznaczony typowo do docieplenia budynku musi posiadać odpowiednią twardość, nasiąkliwość a przede wszystkim dobre parametry przewodzenia ciepła. Należy pamiętać, iż im mniejsza wartość przewodzenia ciepła, tym lepiej.

Jak wybrać grubość styropianu?
Wiele osób uznaje zasadę, że im grubszy styropian zostanie położony na elewacje, tym lepiej, bo w domu będzie ciepło. Nie do końca jednak taka zasada jest zgodna z prawdą. Owszem grubsza tafla zapobiegnie stratom ciepła, jednak wtedy mogą zmniejszyć się inne parametry decydujące na przykład o jego wytrzymałości. Chcąc wybrać odpowiednią grubość styropianu warto sugerować się:
   - materiałem, z jakiego wykonana została ściana. Jeśli są to ciepłe bloczki wystarczy zastosować styropian o grubości 10cm.
   - w przypadku silikatowych bloków warto wcześniej sprawdzić, jaki posiadają współczynnik przenikania ciepła. Takie informacje na pewno udostępnia każdy producent. Zazwyczaj stosuje się styropian o grubości nie większej niż 15 cm.

Skład styropianu a jego jakość
To, co faktycznie znajduje się w składzie styropianu w dużej mierze wpływa na jego jakość. Do produkcji powinien być używany jak najlepszy surowiec, choć technika spieniania go i tworzenia bloków jest również ważna. Chcąc zainwestować w naprawdę dobry jakościowo produkt warto poszukać go na knauf-industries.pl , wtedy zyska się pewność, iż wykonana izolacja faktycznie przyniesie efekt.

Dom drewniany – czy można go ocieplać?
Jak najbardziej budynki wykonane z drewna można ocieplać dodatkowo styropianem. Ważne jednak by jego grubość była odpowiednio dobrana, więc tutaj bez pomocy fachowca na pewno się nie obejdzie.

Montaż styropianu
Wbrew pozorom montaż styropianu nie jest wcale taki trudny i nie ma tutaj znaczenia ani producent, od jakiego zostanie zakupiony, ani jego grubość. Ważne jest, by dobrać odpowiedni rodzaj kleju oraz by styropian został zabezpieczony siatką. Montując go po raz pierwszy warto pamiętać by wybrać odpowiedni klej który trwale połączy styropian ze ścianą. Musi być równomiernie rozprowadzony, bo od tego zależy też izolacja termiczna. Na pewno zastosowanie odpowiednich kołków montażowych zwłaszcza przy dużej grubości może okazać się niezbędne.