Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Narożnik – mebel do dużych i małych mieszkań
(2018-10-10)

 

sofa-184555_960_720.jpg

 

Wśród mebli wypoczynkowych niezwykle popularne są narożniki, zarówno te w kształcie litery L, jak i w kształcie U. Są wygodne, stwarzają miejsce na drzemkę, a gdy trzeba, to także dodatkowe miejsce do spania. Może na nich usiąść cała rodzina. Decyzja o zakupie i wyborze powinna jednak wynikać zarówno z analizy wnętrza, jak i upodobań domowników.

Na zakupy warto wybrać się tam, gdzie wybór jest rzeczywiście spory, a porównanie rozmaitych możliwości pozwoli dokonać optymalnego wyboru. Jednym z takich miejsc jest sklep Zeus meble – https://zeusmeble.pl/narozniki. Można tu wybierać zarówno meble, jak i sposób ich tapicerowania, a to czynnik dość istotny.

Uwaga – zwierzęta domowe…
Warto wziąć pod uwagę, czy narożnik będzie wykorzystywany do drzemek i spania. Jeśli tak, to tapicerka z tkaniny będzie na pewno lepszym wyborem niż np. sztuczna skóra. Z drugiej jednak strony miłośnicy zwierząt domowych, przede wszystkim kotów, powinni uwzględniać także ich zwyczaje i upodobania, bo kto o nich zapomni, może mieć kłopot. Tapicerka może być narażona na uszkodzenia pazurami (zwłaszcza psimi), natomiast kotom zdarza się niekiedy oddawać mocz na meble. Jeśli w domu są koty, sztuczna skóra, nieprzepuszczająca cieczy, może być lepszym wyborem – w razie „nieszczęścia” łatwiej będzie usunąć jego skutki niż wtedy, gdy koci mocz wsiąknie głęboko. Koty nie przepadają zresztą za skórą, także sztuczną.

Gdzie ustawić narożnik
W dużym pomieszczeniu narożnik może być ustawiony zarówno pod ścianą, jak i na środku. W tym drugim wypadku może służyć jako granica stref w salonie, zwłaszcza jeśli to salon połączony z kuchnią. Interesującym rozwiązaniem są narożniki modułowe, których kształt można zmieniać. Inaczej jest w małych pokojach: tu narożnik musi być mniejszy i stanąć w rogu, by nie zajął całego pomieszczenia.

Trzeba też pamiętać, że narożnik to mebel dość spory, toteż nadaje się bardziej dla miłośników stabilizacji niż zwolenników częstych przemeblowań: niełatwo znaleźć dla niego inne miejsce niż to wybrane na początku. Można za to co jakiś czas zlecać tapicerowi wymianę obicia, jeśli pojawi się pomysł na zmianę kolorystyki w salonie.

Dodatkowe kryteria wyboru
W trakcie wyboru należy też zwrócić uwagę na to, czy dany narożnik jest prawo- czy lewostronny, czy ma funkcję spania i pojemnik na pościel. Taki pojemnik jest bardzo praktyczny nawet wtedy, gdy nie jesteśmy zbyt gościnni: zmieszczą się w nim rzadko używane koce, poduszki itp. Jeśli chodzi o kolory, to również i tutaj wiele zależy od wielkości pomieszczenia. W dużym salonie sprawdzi się właściwie każdy kolor, nie wyłączając czarnego. Jeżeli natomiast nie mamy do dyspozycji wiele miejsca, należy wybierać tapicerkę jasną, np. beżową, jasnoróżową lub jasnoszarą – są to kolory dające efekty optyczny zwiększenia przestrzeni.
Bardzo często przed narożnikiem ustawiany jest stolik na kawę, ciasto, czasopisma itp. Dobrze jest tak go dobrać, by pasował nie tylko formą i barwą, ale też nie utrudniał zajmowania miejsc siedzących ani wstawania.