Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Elektronika, która pomaga w domu
(2018-10-22)

weather-station-572856_960_720.jpg

Inteligentne, nafaszerowane elektroniką domy, choć coraz bardziej dostępne także w Polsce, nie są jeszcze dostępne dla wszystkich. Po części decyduje o tym cena, liczy się też fakt, że większość z nas mieszka jednak w budynkach wielorodzinnych, gdzie np. systemy do automatycznego sterowania roletami i nawadniania ogrodu nie są raczej potrzebne.

Nawet w mieszkaniach można jednak mieć urządzenia elektroniczne, podnoszące komfort i ułatwiające dbałość o zdrowie. Czasem nawet za bardzo niewielkie kwoty można nabyć coś, co albo ułatwia lub umila życie, albo pomaga zachować dobrą formę, pracować wydajniej, wypoczywać bardziej efektywnie i lepiej się czuć. Wiele takich urządzeń można nabyć w sklepie internetowym pod adresem https://www.stukpuk.pl/dom-i-wnetrze.

Stacja pogody dla wymagających

Dla meteopatów, a także wszystkich innych osób, dla których pogoda jest czynnikiem naprawdę istotnym, przeznaczone są profesjonalne elektroniczne stacje pogodowe. To już nie tylko umocowany za oknem czujnik temperatury, lecz o wiele więcej. Specjalny moduł oprócz temperatury ustala także ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, siłę, prędkość i kierunek wiatru, a nawet ilość opadów. Na podstawie zebranych danych prognozuje pogodę i prezentuje to w postaci graficznej. Może ostrzegać przed burzą. Kto mieszka w bloku, może umieścić moduł pomiarowy na dachu – jest to urządzenie bezprzewodowe o dużym zasięgu.

Oszczędzasz prąd? To go mierz
Zaledwie kilkadziesiąt złotych kosztuje podłączany bezpośrednio do gniazda 230 V dwutaryfowy miernik zużycia prądu. Takie urządzenie przydaje się zwłaszcza posiadaczom bojlerów i pieców akumulacyjnych, a więc urządzeń zużywających dużo energii. Pozwala ono na bieżąco szacować koszty użytkowania danego odbiornika – podaje nawet koszt prądu. Na wyświetlaczu LCD widać napięcie, natężenie, moc i częstotliwość.

Kto ma kłopoty z pamięcią i notorycznie zostawia gdzieś klucze, może sobie sprawić elektroniczny lokalizator w postaci breloczka. Gdy znów nie będzie wiedział, gdzie odłożył klucze, uruchomi stację bazową, a breloczek da o sobie znać głośnym sygnałem dźwiękowym, ułatwiając odnalezienie zguby.

Czyste i nawilżone powietrze
Niezwykle istotną rolę w naszym życiu odgrywa czyste i odpowiednio nawilżone powietrze. Nie mamy wpływu na to, co wdychamy, przebywając poza domem, ale w domu, a nawet i w samochodzie, możemy powietrze oczyszczać i nawilżać. Oczyszczacze powietrza z jonizatorami przydadzą się przede wszystkim alergikom, ponieważ likwidują nawet 99% niepożądanych pyłów, bakterii, grzybów i innych alergenów. Pracujący cicho elektroniczny filtr powietrza zapewnia zdrowe oddychanie nawet w miastach dotkniętych smogiem.

Cicho (do 35 dB) pracują także elektroniczne nawilżacze powietrza. Wykorzystują one ultradźwięki, są wyposażone w jonizer i hygrometr. Można dzięki nim utrzymywać w domu lub mieszkaniu wilgotność powietrza optymalną dla zdrowia, a więc na poziomie ok. 60-65%. Jednorazowe napełnienie wodą może wystarczyć nawet na 24 godziny pracy. Poziom wody widoczny jest dzięki obudowie z przezroczystego tworzywa sztucznego.