Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Technologia CNC – precyzja wytwarzania i powtarzalność elementów
(2019-01-10)

 

pexels-photo-414579.jpg

CNC to zaawansowane metody komputerowego sterowania maszyn, które można zaprogramować w taki sposób, że będą bezbłędnie obsługiwały różne procesy obróbki metali lub innych materiałów. Dawniej obróbka metalu była skomplikowanym i niezwykle kosztownym procesem. Obecnie interaktywne programowanie umożliwia wykrycie kolizji i ewentualnych błędów, dzięki czemu zapewnia maszynie sprawne i szybkie wytwarzanie konkretnych elementów lub części maszyn. Technologie CNC wykorzystuje się do różnych urządzeń, najczęściej do maszyn takich jak tokarki, frezarki czy elektrodrążarki.  

Profesjonalne usługi dzięki technologii CNC
Precyzyjna obróbka metali jest możliwa dzięki maszynom sterowanym numerycznie. Do podstawowych zadań maszyn CNC sterowanych numerycznie zaliczyć można takie działania zmierzające do obróbki metalu, jak frezowanie, gwintowanie, toczenie precyzyjne, produkcja z odkuwek oraz wytwarzanie detali na automatach. Wytwarzanie metalowych części w technologii cnc zapewnia wysoką precyzję i powtarzalność poszczególnych elementów, tj. koła zębate czy inne komponenty maszyn.

Charakterystyka maszyn sterowanych numerycznie
Najważniejsze cechy, którymi wyróżniają się maszyny sterowane numerycznie, czyli różne obrabiarki, zapewniają im ciągłość i precyzję pracy, a tym samym wpływają na szybkość produkcji. Wszystkie te cechy mają przełożenie na oszczędność czasu i kosztów oraz popraw wydajności pracy maszyn. Podstawową cechą maszyny CNC jest urządzenie wejściowe, które stanowi nośnik danych z informacjami sterującymi. Kolejny ważny elementem to przetwornik danych, którego zadaniem jest przetworzenie informacji z nośnika na sygnały sterujące napędami. Ponadto istotną właściwością obrabiarek CNC są oddzielne napędy dla każdej osi przesuwu oraz wrzeciona. W procesie programowania maszyn numerycznych zasadnicze znaczenie ma sprzężenie zwrotne wyników pomiarów, gdyż pozwalają one korygować położenie względem osi współrzędnych x”, y” i „z”.

Rodzaje wykorzystywanych obróbek
W większości przypadków maszyny numeryczne umożliwiają frezowanie 3 osiowe na powierzchniach i bryłach. Dzięki nim można wykonać obróbkę zgrubną, obróbkę wykańczającą, HSM (High Speed Machining), a także obróbkę wgłębną (Plunge). Technologia CNC pozwala także wykonać obróbki grawerskie V-bit, które stosuje się m.in. do wykonywania zdobień, a także oznaczeń detali. Do optymalizacji pracy maszyn CNC wykorzystuje się programy komputerowe CAM, które integrują fazy projektowania i wytwarzania wspomagając proces produkcji dzięki automatyzacji.

Integracja maszyn numerycznych z programem CAM
Obecnie dostępne jest oprogramowanie CAM do obróbki dwuosiowych, trójosiowych i pięcioosiowych. Dzięki integracji maszyny CNC z oprogramowaniem CAM możliwe jest m.in. modelowanie powierzchniowe i bryłowe a także tworzenie arkuszy blach. Na stronie http://www.mettec.com.pl/ firma Mettec udostępnia szczegóły obejmujące kompleksowy proces produkcji w celu produkcji precyzyjnych części m.in. z aluminium, stali nierdzewnej  lub mosiądzu. Do najczęściej wykonywanych prac należą m.in. automatyczne frezowanie walcowe i czołowe.