Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Boom mieszkaniowy, czyli jak wygląda branża budowlana w Polsce
(2019-02-17)

boommieszkaniowy1.jpg

Boom mieszkaniowy w Polsce nadal trwa, jednak prognozy dla branży budowlanej nie są zbyt optymistyczne. Rosnące ceny mieszkań i kosztów ich wykończenia oraz coraz mniejsza podaż mogą oznaczać spowolnienie dla całego rynku nieruchomości w Polsce. Zobacz, jak wygląda branża budowlana w kraju. 

Polska branża budowlana – obecne realia
Rynek nieruchomości w Polsce od jakiegoś czasu przeżywa prawdziwy rozkwit. Przyspieszenie i gwałtowne wzrosty są zauważalne szczególnie w porównaniu statystyk z roku 2017 i 2018 (GUS). Obliczono, że w porównaniu do 2013 roku w 2017 sprzedano aż 2 razy więcej mieszkań! Popyt na usługi budowlane jest nadal bardzo duży. Intensywne budowanie oznacza intensywne wykańczanie. Wkrótce może zacząć brakować firm budowlanych, a materiały znacznie podrożeją.

 Upadłość firm budowlanych
Tylko w pierwszej połowie 2018 roku zauważono wzrost upadłości w branży budowlanej aż o 18%. Problemem są również coraz bardziej wydłużające się opóźnienia w regulacji opłat na rynku nieruchomości w Polsce, powodujące jeszcze większe zatory. Tak że pomimo utrzymującego się stabilnie boomu sytuacja zaczyna być niepokojąca i niedługo możliwe będzie jego zatrzymanie się.
 
article-thumb1.jpg

2018 rok rekordowy na rynku nieruchomości
W 2018 zostało pobitych wiele rekordów budowlanych. Rynek nieruchomości napędzają jednak nie tylko osoby kupujące mieszkania dla siebie, ale inwestorzy, którzy chcą potem wynajmować lokale. Ceny najmu są coraz wyższe. Podsumowując – tylko w pierwszej połowie 2018 roku deweloperzy otrzymali aż 56 tysięcy pozwoleń na budowę. W większości miast ceny mieszkań albo wzrosły ledwo zauważalnie, albo wręcz zmalały (wyjątkiem jest Szczecin, w którym zauważono gwałtowny wzrost rzędu 12%).

To wszystko sprawia, że polski rynek nieruchomości ma się naprawdę świetnie. Zarówno banki i deweloperzy nie wydają się być sceptycznie nastawieni, a wręcz przeciwnie – wielu z nich uznaje, że będzie jeszcze lepiej. Jednak wg ekonomistów i analityków branża budowlana już zaczyna nie nadążać. Coraz wyższe ceny materiałów i kosztów pracy zaczynają dotkliwie dotykać wykonawców. Jedyna nadzieja w tym, że inwestorzy będą po prostu akceptowali wyższe wydatki związane z usługami budowlanymi.

Sprawdź, jak wygląda rynek nieruchomości w Olsztynie

article-thumb.jpg

Prognozy na przyszłość
Rozpędzony rynek nieruchomości na razie nie powinien się zatrzymać, jednak należy być przygotowanym na to, że branżę budowlaną w Polsce czeka pewien kryzys. Historycznie mamy do czynienia z jednymi z najmniejszych stóp procentowych, stąd chętnie inwestują w rynek nieruchomości nie tylko przedsiębiorstwa czy ludzie biznesu, ale coraz zamożniejsze osoby prywatne. Kupno mieszkania to najbardziej opłacalna inwestycja na przyszłość i niektórzy upatrują w niej nawet swojej emerytury. Wszystko zatem wskazuje na to, że pracy dla firm budowlanych nie powinno zabraknąć, muszą jednak one dostosować swoje wymagania do rosnących kosztów robocizny i utrzymania pracowników.

To, co najbardziej obok znacznych wzrostów cen materiałów budowlanych dotyka branżę, to coraz większe problemy kadrowe. Dlatego boom mieszkaniowy, chociaż doskonale wpływa na gospodarkę i rozrastanie się rynku nieruchomości, może przerosnąć branżę budowlaną o tyle, że nie nadąży ona z wykonywaniem zleceń lub nie podejmie się ich z powodu ich nieopłacalności.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!