Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Hala stalowa, żelbetowa czy murowana – którą wybrać?
(2019-04-09)

 

industrial-hall-1630741_1280.jpg

Budowa hali to inwestycja, która wymaga nie tylko różnych konstrukcji, ale także materiałów. Na rynku królują trzy: stalowe, murowane i żelbetowe. Którą halę wybrać? 

Czas budowy

Czas budowy to często bardzo istotny czynnik dla przedsiębiorstwa. Zdarza się, że kontrakty “wpadają” nagle i wymagają zwiększenia powierzchni magazynowej możliwie najszybciej. Nierzadko okazuje się też, że rozwój przedsiębiorstwa przebiega szybciej, niż zakładano, a budowa dodatkowej hali staje wówczas niezbędna.

Niewątpliwie najszybciej buduje się hale stalowe. Taką o prostej konstrukcji można już wybudować w 3-4 tygodnie, podczas gdy hala murowana wymaga poświęcenia 4 miesięcy. Halę żelbetową można wybudować w ciągu 20-30 tygodni.

Wytrzymałość


Zazwyczaj budujemy hale na lata. W związku z tym kolejnym ważnym czynnikiem jest wytrzymałość każdej konstrukcji.

Najbardziej wytrzymałe są hale żelbetowe, a zaraz potem murowane. Hale stalowe są najmniej trwałe, co jednak nie znaczy, że są słabe. Ich wytrzymałość motywowana jest w zasadzie inną cechą. Hale stalowe można przenosić, dowolnie rozbudowywać i optymalizować. Ponadto budować je można cały rok. W przypadku innych materiałów jest to niemożliwe.

industrial-hall-1630742_1280.jpg

Koszt

Oczywiście najlepiej, kiedy główną motywacją w wyborze rodzaju hali nie jest jej koszt. Jednak niewiele przedsiębiorców może sobie na to pozwolić. Dlatego trzeba też powiedzieć  kilka słów o wydatkach.

Koszt zależy oczywiście od konstrukcji i projektu. Gdyby jednak pokusić się o oszacowanie, to należałoby mówić o wyliczeniu hali stalowej za 1m2. Wówczas wynosi on od 300 do 600 zł netto bez ocieplenia. Jest to najtańsza opcja.

Koszt budowy hali murowanej może przekraczać nawet 400 tys. zł. Wydatki na halę żelbetową są porównywalne.
Bezpieczeństwo

W tej kwestii należy podkreślić jedną rzecz. Dobrze wykonana hala jest bezpieczna niezależnie od materiału, którego użyto. Bywa jednak, że w szczególnych okolicznościach to hale żelbetowe uchodzą za najbezpieczniejsze.

Konstrukcja hali żelbetowych powstaje przy łączeniu ze sobą kolejnych modułów, czyli podobnie do hal stalowych. Nie są one jednak możliwe do rozebrania dzięki zatopieniu wkładek stalowych w masie betonowej. Budynek żelbetowy jest więc praktycznie nie do ruszenia. Z tego powodu sprawdza się lepiej na terenach zagrożonych klęskami żywiołowymi (trzęsienia ziemi, tornada).

Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na czasie i niewielkim koszcie, postaw na halę stalową. To obecnie najpopularniejszy wybór, który sprawdza się dobrze w polskich warunkach. Kiedy jednak nie planujesz zmieniać konstrukcji obiektu i chcesz, aby wytrzymał niemal wszystko, rozważ budowę hali żelbetowej lub murowanej.