Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Łazienka na poddaszu okiem projektanta wnętrz
(2019-10-08)

Łazienka zlokalizowana na poddaszu, aranżacja takiego pomieszczenia często przeraża ale ma też szereg zalet. Jest dobrze doświetlona oknami dachowymi przez co daje wrażenie dużej. 

lazienka-na-poddaszu-okiem-projektanta-wnetrz-001.jpg

Niestety takie pomieszczenie szykuje wiele pułapek aranżacyjnych. Jako projektant wnętrz zanim zacznę dobierać materiały i dekorować takie pomieszczenie na poddaszu. Skupiam się przede wszystkim na funkcjonalnym rozplanowaniu układu łazienki i zasadach ergonomii, które w tym przypadku stanowią nadrzędne wytyczne.

lazienka-na-poddaszu-okiem-projektanta-wnetrz-002.jpg

Korzystanie ze wszystkich funkcjonalności takiej łazienki musi być swobodne

   1. Wanna, WC czy nawet kabina prysznicowa mogą być zlokalizowane pod skosem dachowym.
   2. Pod warunkiem że zapewniają wystarczające miejsce do korzystania.
   3. Konieczne jest przestrzeganie następujących zasad żeby łazienka mogła cieszyć w codziennym używaniu.

Kilka istotnych wytycznych wprost od projektanta wnętrz. Miska WC od skosu do gotowej podłogi musi być minimum 190 cm, stelaż spłuczki i samą zabudowę możemy wykonać niższą ale nad głową miejsca musi być wystarczająco. Jest to też oczywiście zależne od wzrostu osób korzystających należy jednak pamiętać o gościach i zawalczyć o komfortową wysokość.

lazienka-na-poddaszu-okiem-projektanta-wnetrz-003.jpg

 
To samo tyczy się wanny, tu do skosu potrzebujemy 200 cm by swobodnie stanąć przy wannie, nad samą wanną jest to już mniej istotne. Jak już usiądziemy w wannie wystarczy że skos nad nami jest 120 cm od gotowej podłogi.

Trudności aranżacyjne napotykane w projektach łazienki na poddaszu

Kabina prysznicowa pod skosem to trudniejszy temat, jeśli koniecznie chcemy mieć w niej deszczownicę to wymaga dokładnej analizy. Zwykle talerz deszczownicy prysznicowej projektuje się tak by jego dolna krawędź była 30-40 cm nad głową osoby korzystającej. Jeśli zatem mamy 180 cm wzrostu dolna krawędź deszczownicy powinna być 210-230 cm od gotowej podłogi.

Tu mamy pewien wyjątek dla przestrzeni prysznicowej w obrębie wanny, wysokość mierzymy od dna wanny należy wtedy dodać 15-20 cm dodatkowo.

Projekt wnętrza łazienki na poddaszu wymaga uwzględnienia wielu sztywnych zasad, dlatego warto skorzystać z doświadczenia profesjonalisty jakim jest projektant wnętrz.

lazienka-na-poddaszu-okiem-projektanta-wnetrz-004.jpg

Uczenie się na własnych błędach jest stresujące i kosztowne

Koszt zatrudnienia architekta wnętrz w obliczu kosztów własnych pomyłek nie jest w całe duży. Jak dodacie do tego jeszcze oszczędność czasu i stresu to dojdziecie do wniosku ze projektant wnętrz dla mieszkania czy domu to doskonały pomysł.

lazienka-na-poddaszu-okiem-projektanta-wnetrz-005.jpg

Cennych rad w aranżacji łazienki udzielił projektant wnętrz z Warszawy, architekt Michał Strawa www.michalstrawa.pl

michal-logo-700x467.png

 

Zapraszam do współpracy

Przeczytaj także artykuł:
8 powodów dla których warto zlecić projekt wnętrza architektowi