Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Oświetlenie wpisane w Smart House – najważniejsze zalety
(2020-09-17)

 

glowne_1.bence-boros-anapphjfrhm-unsplash.jpg


Wiele mówi się ostatnio o cyfryzacji i automatyzacji różnych obszarów naszego codziennego życia. Komputery i roboty zdominowały liczne gałęzie gospodarki, a także wprowadzają się powszechnie do naszych domów, wnosząc do nich sporo, konkretnych korzyści. Najlepszym tego przykładem jest choćby Smart House, czyli rozwiązanie, w ramach którego komputer wspiera nas w wielu domowych zadaniach. System centralizuje sterowanie różnymi urządzeniami elektrycznymi oraz całymi instalacjami. Jedną z istotniejszych jest oczywiście oświetlenie. To na nim chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując, jak wiele można zyskać, jeżeli nasze domowe lampy włączymy do Smart House. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych korzyści.

Oszczędności
Najważniejszą korzyścią, która przekonuje wielu użytkowników prywatnych do nowinek technicznych, zazwyczaj są względy finansowe. Tak stało się choćby z żarówkami LED, które kilka lat temu były tylko ciekawostką, nieśmiało wchodzącą na światowe rynki. Obecnie trudno wręcz wyobrazić sobie domowe oszczędzanie energii elektrycznej bez nich.
Oszczędności można również osiągnąć dzięki wpisania oświetlenia w system Smart House. Jak to możliwe?
W inteligentnym domu steruje się wszystkimi lampami za pośrednictwem jednego panelu, pilota lub praktycznej aplikacji zainstalowanej w pamięci telefonu. Zdecydowanie łatwiej i szybciej możemy zatem włączać poszczególne źródła światła lub całe ich zespoły.
Równocześnie Smart House pozwala na tworzenie scen świetlnych. Co to takiego? To optymalne warunki oświetleniowe, osiągane przez włączenie konkretnych lamp oraz ustawienie odpowiedniego natężenia światła, dopasowanego do potrzeb chwili. Nieco innej ilości światła potrzebujemy przecież, gdy wykonujemy precyzyjne prace manualne niż wtedy, gdy zamierzamy zrelaksować się przed telewizorem.
Właściwe ustawienia zapisuje się w pamięci centralnego komputera, a później odtwarza raptem jednym kliknięciem. Dzięki temu każde wnętrze w domu jest odpowiednio oświetlone, bez niepotrzebnego marnowania energii elektrycznej.
W inteligentnym domu wykorzystuje się też często czujniki ruchu, które kontrolują obecność ludzi w pomieszczeniach. Jeżeli przez dłuższą chwilę nie zauważą nikogo we wnętrzu, automatycznie wyłączają światło. Nie trzeba zatem już więcej martwić się o to, że znów zapomnieliśmy wyłączyć lampę, gdy wychodzimy z domu.

• Wygoda i komfort

Nie da się ukryć, że wykorzystanie systemu Smart House w oświetleniu domu, znacząco zwiększa jego funkcjonalność oraz sprawia, że żyje się w nim po prostu wygodniej.
Pozwala na zdalne sterowanie lampami lub ich zespołami, zapisywanie i odtwarzanie scen świetlnych oraz budowanie harmonogramów oświetleniowych, a to wszystko bez konieczności wstawania z fotela lub nawet bez fizycznej obecności w domu.
Dzięki wpisaniu oświetlenia w Smart House zyskuje się niedostępną do tej pory swobodę oraz komfort, o którym nawet nie mogli marzyć nasi rodzice.
Warto z niego korzystać, bo jest naprawdę na wyciągnięcie ręki. W wielu przypadkach można bowiem rozpocząć przygodę z inteligentnym domem raptem od zakupu jednej żarówki.
Zdalne sterowanie oświetleniem to również większa niezależność dla osób z ograniczoną mobilnością. Mogą one swobodnie uruchamiać potrzebne punkty świetlne, bez konieczności przemierzania całego pomieszczania, aby nacisnąć przycisk na włączniku światła.

• Bezpieczeństwo

Smart House daje poczucie bezpieczeństwa. Lampy, na przykład produkty z oferty Azzardo, uruchamiane przez czujniki gwarantują swobodne i bezproblemowe przemierzanie korytarzy lub klatek schodowych, bez obaw o nieprzyjemne potknięcie się albo groźny upadek.
W wielu przypadkach oświetlenie w inteligentnym domu bywa połączone z systemem bezpieczeństwa. Używa się go choćby do symulowania obecności gospodarzy.
Kiedy jest to potrzebne? Gdy na przykład czujniki rozmieszczone na terenie posesji wykrywają obecność nieproszonych gości. Wówczas nagłe uruchomienie lamp w różnych częściach domu może doprowadzić do wypłoszenia intruzów. Dodajmy również, że system nie tylko pożądnie nastraszy włamywaczy, ale także wyśle komunikat do odpowiednich służb oraz oczywiście do właścicieli budynku.

• Powiązanie z innymi instalacjami

Smart House to jednak nie tylko pojedyncze instalacje – to działanie kompleksowe. System uczy się na bieżąco, zapisuje nowe parametry oraz łączy funkcje różnych urządzeń, aby w domowym zaciszu żyło się jeszcze wygodniej.
Jak już wspomnieliśmy w poprzednim podpunkcie, w inteligentnym domu wszystkie instalacje działają wspólnie dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Może to dotyczyć na przykład wykorzystania oświetlenia na potrzeby monitoringu lub systemu antywłamaniowego. Świetnie sprawdza się również do budowania całościowej atmosfery we wnętrzach, dopasowanej do konkretnych okoliczności.

Ekologia
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że mniejsze zużycie energii elektrycznej, efektywniejsze wykorzystanie różnych instalacji, to wspieranie działań proekologicznych w codziennym życiu.
Coraz więcej osób podchodzi świadomie do dbania o dobro naszej planety. Smart House wspiera nas w tych działaniach, pozwalając na lepsze wykorzystanie surowców oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
Dzięki temu, poprawiamy jakość naszego życia, obniżamy jego koszty, a przy tym troszczymy się o środowisko, w którym żyjemy. Czyż to nie zestaw idealny?