Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Ciepłe parapety - pomysł na energooszczędność
(2020-12-11)

Ciepłe parapety są jednym z pomysłów wdrażanych w ramach poprawiania energooszczędności budynku. To skupienie się na newralgicznym elemencie, jakim jest stolarka okienna, przy której często mamy do czynienia z ryzykiem powstawania mostków termicznych. Aby tego uniknąć, zadbać należy o jednakowe uszczelnienie okna na całym jego obwodzie. Sposób działania oparty jedynie na piance montażowej nie daje w tym przypadku maksymalnego efektu. Znacznie skuteczniejszy jest ciepły montaż okien.

1. Ciepłe parapety - co to jest?

2. Jak wygląda montaż ciepłego parapetu?

3. Zalety ciepłego parapetu

 

arch11.12.2020.jpg
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Jeśli zaplanowaliśmy ciepły montaż warstwowy, a zewnętrzne parapety zamontowane mają zostać w terminie późniejszym, należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć profile podokienne przed działaniem promieni słonecznych. Więcej przeczytać można na: https://sklep.jftechnologie.pl/.

Ciepłe parapety - co to jest?

Ciepłe parapety to najczęściej profile podokienne wykonane z poliestru ekstrudowanego XPS o różnej twardości lub z twardego styropiany EPS. Wykonuje się je na zamówienie, co pozwala na indywidualne dostosowanie ich do konkretnej stolarki okiennej. Mogą być wykorzystywane przy oknach aluminiowych, z PCV oraz drewnianych i przystosowane do określonego systemu okiennego dla zapewnienia dokładnej szczelności połączeń i znakomitej izolacji. W zależności od potrzeb taka kształtka może mieć różne wymiary oraz wygląd.

Jak wygląda montaż ciepłego parapetu?

Najlepszym momentem na montaż profili podokiennych jest budowa domu, dlatego też kwestię ciepłych parapetów warto zaplanować już w momencie projektowania budynku. Można to także zrobić podczas wymiany okien na nowe. Sam montaż jest bardzo prosty: wystarczy przygotowanie odpowiednich odcinków profili XPS oraz specjalnego kleju do nich. Można użyć także piany, pamiętając jednak o rozprowadzeniu jej na tyle gęsto, by uniemożliwić powstawanie przestrzeni powietrznych. Profile montuje się do wypoziomowanego, wyrównanego otworu okiennego. Jako materiału uszczelniającego używa się nierozprężonej pianki albo silikonu. Gdy całość konstrukcji wyschnie, można zamontować ramę okienną w taki sposób, aby dokładnie zazębiła się z elementami parapetu.

Ciepłe parapety to nie wszystko. Ciepły montaż warstwowy oznacza również zabezpieczenie obwodu okien z obu stron za pomocą taśm do ciepłego montażu. Ich zadaniem jest powstrzymanie zimnego powietrza i odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz.

Zalety ciepłego parapetu

Ciepłe parapety znacznie poprawiają warunki termiczne budynku, wpływając na jego właściwości cieplne i energetyczne. Główne zalety takiego rozwiązania to:

  • eliminacja podmuchów i przenikania wilgoci między oknem a parapetem,
  • likwidacja mostków termicznych między oknem a parapetem,
  • redukcja strat ciepła,
  • zapobieganie zawilgoceniom,
  • bardziej szczelna stolarka okienna,
  • lepszy współczynnik przenikalności cieplnej w obszarach: szyba – profil oraz okno – ściana,
  • poprawa jakości montażu stolarki okiennej,
  • łatwy montaż.

Ważne jest to, że w tej technologii profile podokienne przystosować można do każdego systemu okien, także w przypadku dużych i ciężkich, na przykład trójszybowych, dla których stanowią dodatkowe wsparcie.