Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Jak znaleźć dobrego architekta?
Jak znaleźć dobrego architekta?
Jak znaleźć prawdziwego specjalistę w swoim fachu i uniknąć niemiłych niespodzianek w doborze architekta? Warto zrobić wstępne rozeznanie w obecnych na rynku danego miasta czy województwa biurach architektonicznych, albo popytać wśród znajomych, którzy budowali dom. Adresy architektów można również znaleźć w internecie, książkach telefonicznych lub w informatorach branżowych. Źródłem informacji mogą być też oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich, wydziały architektury, ogłoszenia i reklamy w prasie. Nie należy spieszyć się z podejmowaniem decyzji w wyborze architekta, gdyż decyzja ta może mieć duży wpływ zarówno na charakter domu jak i jego styl. A przecież to właśnie od tego konkretnego człowieka czy studia będzie zależeć wygląd naszego mieszkania czy domu na bardzo długie lata.

Przed dokonaniem wyboru zawsze należy umówić się na spotkanie z architektem, aby omówić ewentualną współpracę. Architekt powinien wytłumaczyć nam, na czym polegać będzie jego praca, co wejdzie w jej skład oraz powinien pokazać swoje wcześniejsze, zrealizowane projekty. Nie należy sugerować się wizualizacjami, warto poprosić o zdjęcia z wykonanych już wcześniej prac. Zdarza się, że architekci zarzucają klienta swoimi wizjami i nie pozwalają mu na przedstawienie jego propozycji. W takim przypadku, może się okazać, że w efekcie nie będziemy mieli naszego wymarzonego lokum tylko realizację wizji architekta. Przy wyborze architekta, należy zwrócić uwagę czy projekty w jego wykonaniu są bliskie z naszymi wyobrażeniami o własnym domu. Często na podstawie samej rozmowy możemy stwierdzić, czy jest to osoba, której chcemy powierzyć projekt naszej inwestycji.

Ważną sprawą jest też termin. Architekt powinien określić nam, kiedy może rozpocząć pracę i ile czasu będzie potrzebował na opracowanie projektu. Zdarza się przecież, że proponowane terminy są zbyt odległe. Praca nad projektem trwa kilka miesięcy, w tym czasie tworzy się ogólną koncepcję np. domu oraz opracowuje się ją w postaci projektu budowlanego, w międzyczasie spotkamy się z architektem (pewnie nie raz, i na różnych etapach powstawania projektu) w celu omówienia i ewentualnego skorygowania przygotowanej propozycji. W tym czasie zostaną również skompletowane dokumenty, które muszą znaleźć się w projekcie budowlanym. Dobrze opracowany projekt  to gwarancja niskich kosztów budowy i wieloletniej eksploatacji budynku. Po uzgodnieniu terminów należy ustalić wielkość inwestycji, honorarium architekta i zakres jego prac. Wszystkie te dane powinny być zawarte w umowie, unikniemy w ten sposób wszelkich niedomówień.