Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Słownik
Boniowanie
Boniowanie

to dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ. Rozróżniamy następujące typy boniowania, w zależności od:

- układu rowków: płytowe, pasowe;
- ukształtowania płyt: płaskie, wypukłe
- faktury powierzchni: dzikie, groszkowane, szlifowane, polerowane itp.

Technika ta była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku. W okresie renesansu nastąpił jej rozwój. W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp. Spotykane są także elewacje zdobione metodą sgraffito, w którym obraz nadaje powierzchni muru wygląd ściany boniowanej.


Biforium
Biforium

bifora (z łac. biforis – dwudrzwiowy) – arkadowe okno lub przezrocze podzielone najczęściej kolumienką na dwie części. Charakterystyczne dla budownictwa romańskiego i historyzmu w XIX wieku nawiązującego do romanizmu.


Chippendale
Chippendale

to angielski styl meblowy, około 1750 roku. Nazwany tak od nazwiska Thomasa Chippendale'a (1718 - 1779). Styl ten łączy w sobie elementy i formy dekoracyjne angielskiego baroku, francuskiego rokoko, gotyku i sztuki chińskiej, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania i funkcjonalność. Większość mebli wykonana została z drzewa mahoniowego.


Collage - kolaż
Collage - kolaż

to technika artystyczna  polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno  lub papier  i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem). Słowo "kolaż" pochodzi z francuskiego "coller" ("klej"). Termin ten został użyty po raz pierwszy przez Georges Braque'a a także Pablo Picasso na poczatku XX wieku, kiedy ta starożytna technika, znana w Chinach 200 p.n.e., stała się częścią sztuki nowoczesnej. W późniejszym czasie wykorzystywana była także przez futurystów, surrealistów, dadaistów i konstruktywistów, np. w wykonaniu Duman Morais. Znanym wczesnym kolażem jest dzieło Martwa natura z plecionym krzesłem Pabla Picassa z 1911


Dach mansardowy
Dach mansardowy

to dach łamany, zbudowany z dwóch oddzielonych od siebie gzymsem powierzchni połaci dachowych. Dach mansardowy może być dachem dwu- lub czterospadowym. François Mansart, francuski  architekt  okresu baroku, spopularyzował to rozwiązanie konstrukcyjne, wykorzystując poddasze  jako część użytkową. Nakrycie budynku dachem mansardowym umożliwia umieszczenie na poddaszu pomieszczenia mieszkalnego, tzw. mansardy. 

Rozróżniamy typy dachów masandrowych:
- francuski – część dolna o spadku około 60°, część górna o spadku około 30°
- polski – posiada jednakowy spadek obu części
- krakowski – odmiana typu polskiego

Dach mansardowy najlepiej nadaje się do adaptacji poddasza, bo umożliwia wygodne zagospodarowanie i poruszanie się praktycznie po całej powierzchni strychu. Możliwość zastosowania dużych, typowych okien to kolejny atut.
Dach
Dach

górna (najwyższa) część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi. Składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia. Konstrukcja dachu w budynkach o średniej wielkości jest zazwyczaj wykonana z belek drewnianych, przy większych odległościach pomiędzy ścianami zewnętrznymi stosuje się konstrukcje stalowe, żelbetowe  lub z drewna klejonego. Materiał pokrycia zależy od strefy klimatycznej, lokalnego stylu i architektury budynku. Używane są zarówno pokrycia tradycyjne, takie jak strzecha, gont czy łupek, jak i współczesne systemy pokryć dachowych zawierające membrany izolacyjne i warstwy wodoodporne. Kąt nachylania dachu również zależy od lokalnych uwarunkowań i projektu architektonicznego. W niektórych budynkach współczesnych istnieje niewielka różnica pomiędzy dachem a ścianą zewnętrzną, efekty takie uzyskuje się również przez użycie stropodachu.

Rodzaje dachów:
A - płaski, B - jednospadowy, C - dwuspadowy, D - trójspadowy, E - czterospadowy, F - naczółkowy, G - półszczytowy, H - mansardowy, I - uskokowy, J - wklęsły, K - pilasty, L - dwukrzywiznowy, M - namiotowy, N - rombowy, O - hełm ośmiokątny(wieżowy), P - wieżowy, R - stożkowy, S - kopulasty (źródło. p. Adam Świergul)Design (Dizajn)
Design (Dizajn)

termin powszechnie wiązany z dziedzinami grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego. Oryginalnie pochodzi z łac. designare: 'wyznaczać', 'mianować'; wł. disegno: 'rysunek', 'wzór'; fr.: désigner. W późniejszym czasie pojęcie zostało przejęte przez inne języki. Rozróżnia się kilka odmian design. Najważniejsze to:

- graphic design projektowanie graficzne
- industrial design wzornictwo przemysłowe
- fashion design projektowanie mody
- computer design projektowanie komputerowe

Instytucje zajmujące się rozwojem i promowaniem dizajnu w Polsce:
- Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie  
- Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
- Łódź Art Center w Łodzi organizator pierwszego festiwalu designu w Polsce (Łódź Design)Environment
Environment

(ang. otoczenie, środowisko) to jeden ze środków wypowiedzi jakimi posługuje się sztuka współczesna. Jest to sztucznie tworzona sytuacja przestrzenna przeznaczona dla osób pasywnie w niej uczestniczących. Może to być wnętrze, w którym ściany i sprzęty najeżone są ostrymi odłamkami szkła, albo pomalowana w pionowe pasy kabina z lustrzaną podłogą i sufitem - co na osobie znajdującej się wewnątrz robi wrażenie, że jest zawieszona w szybie ciągnącym się w nieskończoność. Istnieją również bardziej skomplikowane układy, działające na zasadzie wywołania szoku. Koncepcja environment wywodzi się z niektórych poczynań dadaistów i surrealistów. Rozwinięta została w latach 50. przez Allana Kaprowa oraz artystów przeważnie związanych z pop-artem. W Polsce po raz pierwszy environment zorganizowano w 1958 roku w Salonie Nowej Kultury w Warszawie. Była to wystawa pt. Studium przestrzeni Wojciecha Fangora i Stanisława Zamecznika. Z czasem environments zostały wyparte ze słownictwa współczesnej sztuki przez instalacje, choć te ostatnie nie muszą widza otaczać.

foto. Environmental Art at Swarm Gallery, San FranciscoEmpire
Empire

styl cesarstwa - odmiana klasycyzmu  powstała we Francji w latach 1800-1815, rozszerzona podczas panowania Napoleona w Europie (w XIX wieku, zwłaszcza w Polsce i w Rosji). Dominował w modzie, architekturze, malarstwie i sztuce użytkowej. Wzorowano się na sztuce starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu. Styl naśladował elementy architektoniczne rzymskie, greckie i egipskie. Cechy charakterystyczne to ścisła symetria, monumentalizm i nadmierna dekoracyjność w połączeniu z surowością formy architektonicznej. Często stosowanymi elementami zdobienia są orły cesarskie z festonami w dziobach, sfinksy, kariatydy, płaskie pilastry o złoconych głowicach. Powtarzającym elementem dekoracyjnym była kompozycja litery "N" w wieńcu laurowym oraz draperie z tkanin. Literatura, teatr i malarstwo miały ukazywać potęgę cesarstwa oraz wielkość Napoleona.Przykładem zastosowania stylu empire są wnętrza pałacowe Luwru, Wersalu, Rueil-Malmaison i Fontainebleau, kościół La Madeleine oraz łuk triumfalny na Placu du Carrousel.W Polsce można zobaczyć ten styl w Kołobrzegu - Pałac rodziny Brunszwickich (von Braunschweig)


Fryz
Fryz

środkowy, poziomy człon belkowania  z reguły leżący między architrawem i gzymsem. Bardzo często zdobiony płaskorzeźbami, był jednym z najbardziej ozdobnych elementów antycznych świątyń.W porządku doryckim fryz składał się z następujących na przemian po sobie metop i tryglifów (tzw. fryz metopowo-tryglifowy). W porządku jońskim mamy już do czynienia z fryzem ciągłym ozdobionym reliefem o tematyce mitologicznej, religijnej lub historycznej. Jednym z najwspanialszych przykładów fryzu ciągłego jest fryz z Partenonu. Fryz to również poziomy pas zdobiący naczynia i malowidła lub ozdoba architektoniczna. Fryzy takie mogą składać się z powtarzających się motywów geometrycznych lub scen figuralnych. Wyróżnia się też fryz arkadowy (lub arkadkowy, arkatura), który składa się z szeregu małych łuczków, najczęściej pod okapem frontowych elewacji. Jest on charakterystyczny dla architektury przedromańskiej i romańskiej. Stosowany też jako element dekoracyjny w wyrobach rzemieślniczych.Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki

Zobacz wizytówkę
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - Architekci Wnętrz
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - Architekci Wnętrz

Zobacz wizytówkę
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - Biura Projektowe
BIAMS Budownictwo i Architektura Marcin Sieradzki - Biura Projektowe

Zobacz wizytówkę

Najbliższe targi i wystawy